Na svet prišlo prvé dieťa z maternice mŕtvej darkyne

Podľa tlačových agentúr to uviedli lekári, ktorých štúdia bola publikovaná v odbornom časopise The Lancet. O transplantácii maternice od zosnulých žien sa už v minulosti pokúšali lekári v niekoľkých krajinách, podľa agentúr sa však doteraz pôrod živého dieťaťa touto cestou nepodaril.

Vtedy tridsaťdvaročnej žene bola podľa vedúceho lekára štúdie Daniho Ejzenberga z Univerzitnej nemocnice v Sao Paule transplantovaná maternica v septembri 2016. V decembri 2017 porodila zdravé dievčatko, ktorú lekári priviedli na svet cisárskym rezom v 36. týždni, keď vážila 2550 gramov. Podľa Ejzenberga môže tento úspech priniesť významné rozšírenie počtu transplantácií.

"Počet ľudí ochotných a pripravených darovať orgány po svojej smrti je oveľa vyššia ako živých darcov, čo ponúka oveľa širšiu skupinu darcov," uviedol brazílsky lekár vo vyhlásení. Dodal však, že je potrebné porovnať výsledky transplantácií maternice od živých a mŕtvych darkýň. Techniku ​​transplantáciou je podľa neho možné naďalej vylepšovať.

Podľa agentúry Reuters doteraz vedci popísali 11 prípadov narodenia živých detí matiek, ktoré darovala maternicu žijúca príbuzná; prvý takýto pôrod sa podaril v roku 2013 vo Švédsku.