Laureáti Nobelovej ceny: Svet sa rakoviny nikdy nezbaví

Obaja sa vo štvrtok o svoje prognózy podelili s novinármi na tlačovej konferencii v Štokholme, kde v pondelok Nobelovu cenu dotovanú deviatimi miliónmi švédskych korún (asi 879-tisíc eur ) slávnostne prevezmú.

Allison a Hondžó si prestížne uznanie vyslúžili vďaka účasti na vývoji špeciálnej imunologickej liečby rakoviny. "Čoskoro niektoré druhy rakoviny výrazne potlačíme," povedal Allison, ktorý poukázal na pokrok v boji proti niektorým druhom rakoviny, vrátane melanómu. Zdôraznil ale, že svet "nikdy nebude prostý rakoviny".

Hondžó očakáva, že raz bude imunoterapia používaná v boji proti väčšine druhov rakoviny, často v kombinácii s ožarovaním alebo chemoterapiou. Rakovinu podľa neho možno účinne pozastaviť, ale "aj keď nedokážeme tumor úplne odstrániť, môžeme s niektorými tumormi prežiť".

"Myslím, že najskôr prídu na rad trojkombinácia a štvorkombinácia," doplnil Allison.

Hoci imunologická liečba znamená v liečbe rakoviny pokrok, jej náklady sú vysoké. Jednotlivé liečebné procedúry údajne stojí viac ako 100.000 dolárov (takmer 2,3 milióna korún).

Allison pripustil, že s nákladmi sa musí niečo stať. "Musíme len dúfať, že po dokončení a preniknutí do všeobecného povedomia ceny pôjdu dole," dodal vedec.

Allison povedal, že svoju polovicu peňažnej odmeny spojenej s Nobelovou cenou po zdanení venuje na podporu ostatných vedcov v odbore a tiež charitatívnu organizáciu podporujúcu školy pre ženy. Hondžó chce peniaze poskytnúť svoje materskej Kjótskej univerzite na podporu mladých výskumníkov.