Odborníčka: Solidarita s abstinujúcimi na Slovensku chýba

Ako sa na problematiku prevencie a riešenia závislosti u detí a mladých ľudí na Slovensku pozerá odborník? Čo im v liečbe pomáha a čo škodí? Prečo sa niektorí z nich aj tak vrátia k drogám?

Na tieto otázky nám odpovedala psychoterapeutka Jana Žemličková z petržalského Sanatória AT, jedinom integrovanom zariadení na Slovensku, ktoré má zdravotnícku lôžkovú a ambulantnú liečbu a resocializačné, pobytové doliečovanie s následným preklenovacím obdobím  a  klubovou socioterapiou.

Pasivita dospelých

To, čo sa podľa nej doteraz na ochranu mládeže do 18 rokov pre drogami urobilo, aj keď s najlepším úmyslom, na celom svete, nefunguje. Môže za to aj pasivita dospelých. „Z nášho pohľadu sa zatiaľ najproduktívnejšou javí pomoc rodičom, ktorí prídu žiadať radu vo výchove pred vznikom problému. Zatiaľ tomu bráni fenomén: „Moje dieťa je predsa rozumné. Nám sa to nemôže stať!“ hovorí.  

Odborníčka pripomína, že jeden z ďalších významných dôvodov na užívanie drog je prostredie a súčasťou prostredia je každý z nás. Ochrana zdravia pred závislosťou teda potrebuje produktívnu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.