Ak budeme odmietať očkovanie, vrátia sa staré choroby, upozorňuje WHO. Jedna je už späť a má s ňou problém aj Slovensko

Kvôli tomu vychádza nazmar celý pokrok v boji proti chorobám, ktorým sa dá predísť práve vakcináciou. Úrad OSN o tom informuje na svojich internetových stránkach. 

Očkovanie v súčasnosti podľa WHO zachráni dva až tri milióny ľudských životov za rok a ďalším 1,5 miliónom úmrtí by sa dalo zabrániť, keby malo k očkovaniu prístup viac ľudí. 

WHO pripomína, že ľudia odmietajú očkovanie z rôznych dôvodov, napríklad z ľahostajnosti, kvôli problémom s dostupnosťou očkovacích látok a aj pre nedôveru. 

Aj preto sa vracajú viaceré choroby, proti ktorým sa bežne očkuje. WHO ako príklad uvádzajú osýpky. Predvlani oproti roku 2016 celosvetovo pribudlo o 30 percent viac prípadov osýpok. 

V Európe v roku 2017 ochorelo na osýpky 23.927 ľudí, v roku 2016 bolo iba 5273 chorých, uvádza agentúra DPA s odvolaním sa na WHO. 

Pozrite si v HNtelevízii starší rozhovor o epidémii osýpok na východe Slovenska: 

​Medzi ďalšie závažné riziká pre ľudské zdravie WHO zaraďuje znečistené ovzdušie a zmenu klímy: "Deväť z desiatich ľudí každý deň dýcha znečistený vzduch," uvádza WHO. 

Zlé ovzdušie si každý rok vyžiada daň v podobe 7 miliónov predčasných úmrtí. 90 percent z nich pripadá na krajiny s nízkymi a strednými prijímami, ktoré vyprodukujú veľké množstvo emisií v priemysle, doprave, poľnohospodárstve, ale aj neekologickým vykurovaním. 

Globálna zmena klímy si ročne v období 2030 až 2050 vyžiada štvrť milióna prípadov úmrtí, ktoré spôsobí podvýživa, malária, črevné ochorenia a prehriatie. 

Ľudstvo sa podľa WHO musí pripraviť aj na ďalšiu pandémiu chrípky: "Jediná vec, ktorú nevieme je, že kedy udrie a aká bude silná," pripúšťa zdravotnícka organizácia. Za ďalšie závažné riziká považuje napríklad odolnosť voči antibiotikám alebo vírus HIV.