Nová nádej pre črevá. Ako si dať do poriadku trávenie

„Tráviace ústrojenstvo naozaj nie je žiadna pec, ktorá spáli všetko, kedykoľvek a v akomkoľvek množstve. Nie. Tráviace ústrojenstvo svojou komplexnosťou, výkonom a dôležitosťou konkuruje mozgu.“

Kým pod dietetické odporúčania Igora Bukovského by sa všetci gastroenterbanerológovia možno nepodpísali (pre mnohých sú svojím dôrazom na rastlinnú stravu príliš radikálne), pod úvodné vety z jeho knihy (Za)chráňte svoje črevo s vysokou pravdepodobnosťou áno. Ich chronicky preplnené ambulancie sú jasným signálom, že ľudia zúfalo potrebujú manuál na záchranu svojho trávenia.

Endoskopy, priatelia tráviacej sústavy
Reflux, ulcerózna kolitída a Crohnova choroba. „To sú tri najvypuklejšie choroby v oblasti gastroenterológie,“ vyjadril sa pre HN magazín Ladislav Kužela, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre tento odbor. „Ale naozaj vám nikto stopercentne nepotvrdí, že ich je viac preto, lebo máme zlú životosprávu a ľudia nedbajú o svoje zdravie, alebo je to len preto, lebo ich vieme rýchlejšie a lepšie zdiagnostikovať,“ dodáva veľkoryso.

Z toho vyplýva jediné: treba sa starať tak o dobrú životosprávu, ako aj o diagnostiku: teda prevenciu. Obávaná gastroskopia a kolonoskopia vďaka novej generácii endoskopov už ani zďaleka nepredstavujú taký nepríjemný zážitok ako v minulosti. A najmä: neporovnateľne zjednodušujú diagnostiku. „Súčasné prístroje vedia obraz sliznice zväčšiť natoľko, že pomaly nahrádzajú histologické vyšetrenie. Vzorku teda nemusíme brať vôbec, prípadne ju berieme cielene. A zároveň môžeme detailne sledovať rizikové oblasti,“ vymenúva benefity Ladislav Kužela.

Riziko predstavujú najmä polypy – vyvýšeniny čreva, z ktorých časom vznikajú nádory – a tiež chronicky zapálené bunky v črevách i žalúdku, ktoré sú rovnakou časovanou bombou. Čím skôr sa o ich existencii človek dozvie, tým skôr sa ich môže úplne zbaviť, prípadne ich dostať pod dôkladný dohľad.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.