Ako si zachrániť štítnu žľazu. Môže nám reálne pomôcť aj strava či pohyb?

Niektorí ju prirovnávajú k motýľovi. Boris Bajer z Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV je realistickejší: štítna žľaza sa podľa neho anatomicky ponáša na akýsi rohatý útvar. „A to nám metaforicky naznačuje „zapeklité“ problémy, ktoré môže toto hormonálne aktívne tkanivo spôsobovať,“ dodáva trefne.

Škála možných problémov je pomerne pestrá: od búšenia srdca cez zvýšenú únavu, tras, opuchy, depresie... až po obávanú neschopnosť schudnúť. Už menej známe je, že štrajkujúca štítna žľaza môže priamo vplývať aj na kardiovaskulárne ochorenia či cukrovku. Ale tiež neplodnosť či vývoj plodu. Zoznámme sa s ňou však najprv v jej „fungujúcej“ podobe.

Sivá eminencia v našom krku
Je jedným z kľúčových hráčov vo fungovaní me​tabolizmu. Hormóny, ktoré táto „sivá eminencia“ tvorí a vylučuje do krvného obehu, pôsobia v organizme ako biokatalyzátory, urýchľujú či blokujú rôzne metabolické deje. Štítna žľaza tiež zásadne ovplyvňuje priebeh vnútromaternicového vývoja ľudského plodu, narodeného dieťaťa i jeho neskorší vývoj. Po celý život teda ovplyvňuje látkovú výmenu, svalový, nervový, kardiovaskulárny a tráviaci systém.

​Spomínané dva hormóny, ktoré vylučuje, sa volajú tyroxín a trijódtyronín. Ich základnou funkciou je udržiavať syntézu proteínov, ale napríklad tiež senzitivitu tela na takzvané katecholmíny, medzi ktoré patrí aj známy adrenalín. Neovplyvňujú však len metabolizmus proteínov, ale i tukov a sacharidov. „Neznámym mechanizmom dokonca utlmujú neurálnu aktivitu, čo má u niektorých cicavcov zásadnú úlohu v hibernačných cykloch. Veľmi dôležité sú tiež pri regulácii telesnej teploty,“ dopĺňa Boris Bajer.

Naopak, ak štítna žľaza správne nefunguje, ovplyvňuje aj iné žľazy s vnútorným vylučovaním.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.