Liečba robotmi. Nahradia lekárov stroje?

Vieme, že budeme mať ohybné mobilné telefóny. Vieme, že budeme jazdiť v elektrických autách. Z nášho sveta pravdepodobne zmiznú preklínané plasty. Raz si zaplatíme aj dovolenku vo vesmíre a neskôr budeme relaxovať na Marse.

To všetko je budúcnosť. Budúcnosť, ktorá nám otvorí nové dobrodružstvá a obzory poznania. No iba jeden fragment budúcnosti je pre náš naozaj životne dôležitý. Je to budúcnosť medicíny. Aj v elektromobiloch totiž budeme mať nehody a aj na Marse zostarneme. A čo potom? Ak by sme žili v ideálnom svete, chceli by sme sa dožiť našej smrti v plnej sile. Ako to dosiahnuť?

Starnutie ako choroba
V ordinácii dekana 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej sedia profesori Aleksi Šedo a Karel Smetana. Obaja sú špičkami vo svojich odboroch a obaja tvoria budúcnosť medicíny. Chcem od nich trošku abstraktné zamyslenie: Čo je najväčšou výzvou pre lekárov do nasledujúcej dekády?

„Budeme sa musieť vyrovnať s dôsledkami starnutia populácie,“ nepochybuje Smetana. „A bude to drahé.“ Čo tým presne myslí? „Každý druhý z nás sa bude dožívať svojho zhubného ochorenia, pretože na to skrátka máme predpoklady. Ešte koncom druhej svetovej vojny sa umieralo medzi päťdesiatym a šesťdesiatym rokom, vtedy bol diabetes, nieto ešte nádor, veľkou vzácnosťou.“

Vieme sa vyrovnať s epidémiami, pomaly sa nás už prestali týkať infekčné ochorenia, ktoré desili našich predkov. Ale našli si nás civilizačné choroby.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.