Liečba robotmi. Nahradia lekárov stroje?

Vieme, že budeme mať ohybné mobilné telefóny. Vieme, že budeme jazdiť v elektrických autách. Z nášho sveta pravdepodobne zmiznú preklínané plasty. Raz si zaplatíme aj dovolenku vo vesmíre a neskôr budeme relaxovať na Marse.

To všetko je budúcnosť. Budúcnosť, ktorá nám otvorí nové dobrodružstvá a obzory poznania. No iba jeden fragment budúcnosti je pre náš naozaj životne dôležitý. Je to budúcnosť medicíny. Aj v elektromobiloch totiž budeme mať nehody a aj na Marse zostarneme. A čo potom? Ak by sme žili v ideálnom svete, chceli by sme sa dožiť našej smrti v plnej sile. Ako to dosiahnuť?

Starnutie ako choroba
V ordinácii dekana 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej sedia profesori Aleksi Šedo a Karel Smetana. Obaja sú špičkami vo svojich odboroch a obaja tvoria budúcnosť medicíny. Chcem od nich trošku abstraktné zamyslenie: Čo je najväčšou výzvou pre lekárov do nasledujúcej dekády?

„Budeme sa musieť vyrovnať s dôsledkami starnutia populácie,“ nepochybuje Smetana. „A bude to drahé.“ Čo tým presne myslí? „Každý druhý z nás sa bude dožívať svojho zhubného ochorenia, pretože na to skrátka máme predpoklady. Ešte koncom druhej svetovej vojny sa umieralo medzi päťdesiatym a šesťdesiatym rokom, vtedy bol diabetes, nieto ešte nádor, veľkou vzácnosťou.“

Vieme sa vyrovnať s epidémiami, pomaly sa nás už prestali týkať infekčné ochorenia, ktoré desili našich predkov. Ale našli si nás civilizačné choroby.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-37%

MIMORIADNA AKCIA

31 rokov od Nežnej revolúcie
prístup ku kompletnému obsahu
za 31 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.