Líder kampane proti očkovaniu skončil v nemocnici. Nakazil sa ovčími kiahňami

Guvernér talianskeho regiónu Friuli-Venezia Giulia a člen pravicovej strany Liga severu Massimiliano Fedriga teraz čelí veľkej kritike, keď sa prišlo na to, že má ovčie kiahne. V nemocnici strávil štyri dni po tom, ako mu minulý týždeň diagnostikovali toto vírusové ochorenie. Podľa vlastných slov je už v poriadku doma, v rekonvalescencii, uvádza Independent.

Pred dvoma rokmi sa Fedriga postavil proti zákonu o očkovaní 12 chorôb, vrátane ovčích kiahní a osýpok. Argumentoval, že rodičia by nemali byť „donútení“ k očkovaniu svojich detí. 

Očkovanie je v Taliansku povinné po prudkom náraste osýpok v roku 2017, ktoré viedli k smrteľným následkom po šírení konšpiračných teórií spájajúcich vakcíny s autizmom. Neočkované deti nemôžu navštevovať materskú školu alebo predškolské zariadenia a rodičom, ktorí nedokážu očkovať deti v školskom veku, sa ukladajú vysoké pokuty.

Podľa uznávaného talianskeho lekára Roberta Burioniho Fedrigov prípad je varovaním pre dospelých, aby sa dali zaočkovať. "Fedriga, podobne ako mnohí dospelí, nebol zaočkovaný...keby bol očkovaný, ako dospelý by bol úplne zdravý. Ak by nakazil tehotnú ženu, čelili by sme malformovanému dieťaťu alebo potratu. Jediný spôsob, ako sa musíme takýmto tragédiám vyhnúť, je očkovať nás všetkých, aby sme zabránili obehu tohto nebezpečného vírusu, ktorý by mohol zasiahnuť oveľa zraniteľnejšieho človeka."