Psychiater Pavel Černák: Všetci sa boja, že sa zbláznia

Sú ľudia gramotní v oblasti psychického zdravia?
To je pekné slovo, že gramotní (smiech). Rozhodne je to lepšie ako generáciu dozadu, pred takými dvadsiatimi – tridsiatimi rokmi. To vidieť aj na štatistike liečených prípadov – je ich oveľa viac. Nie je to len o tom, že pribúda porúch, ale aj o tom, že ľudia viac dôverujú psychiatrom. Prídu prioritne za odborníkom, až potom za liečiteľmi a šarlatánmi. Hoci, samozrejme, obava zo stigmy tu stále je.

Takže strach stále pretrváva?
Určite, ale ja si myslím, že to je jav, ktorý sa nedá úplne eliminovať, lebo naša duša je jednoducho iný orgán ako žlčník, palec či oko. To je čosi veľmi intímne, v čom máme skryté fantázie, identifikácie rôznych pudových pnutí, prianí. No povedzte svojmu terapeutovi na prvom sedení, že máte sexuálne pnutia s objektom, ktorý je pre vás zakázaný.

Nuž, nie je to príjemná predstava, ale asi to dokáže pomôcť.
Určite, lebo moderný človek má problém s emóciami: s tým, ako ich vyjadrovať. Najmä tie, ktoré súvisia s hnevom, odporom, frustráciou, nespokojnosťou, so zlosťou, s agresivitou. Aj keď agresivity je v spoločenskom živote a na cestách viac ako dosť, ľudia majú problém vyjadriť ju pri psychickom zranení, pri zážitku porážky, devalvácii a podobne. Väčšinou ju človek hneď obracia na smútok, na ľútosť. Ale jedno vieme, že fenomén straty – nielen tej, že človek stratí niekoho blízkeho, ale aj fenomén straty v zmysle toho, že sa nám nedarí napĺňať, čím chceme byť, čo máme naplánované – vyvoláva pocit hnevu.

A my ten hnev nevieme spracovať?
My ten hnev ukladáme do seba. A tieto dva fenomény – strata a potláčanie hnevu – sú psychodynamickým základom pre rozvoj depresívnej špirály.

Ako by sme s hnevom mali nakladať?
Vyjadrovať ho.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.