Českí vedci vyvinuli umelý orgán, ktorý môže navrátiť imunitu

Týmus alebo detská žľaza produkuje špecifický druh bielych krviniek, ktoré sú dôležitou zložkou imunitného systému a vie telo zbaviť buniek napadnutých vírusom, parazitom i nádorom. V čase dospievania ale týmus stráca na význame a postupne zaniká.

"Vyvinuli sme unikátny kompozit z mikro- a nanovlákien, ktorý je vytvorený tak, aby svojou štruktúrou čo najviac zodpovedal prírodnej medzibunkovej hmote a maximálne tak stimuloval bunky k rastu," uviedol doktorand textilnej fakulty Jakub Erben. Za nápad získal prestížnu medzinárodnú cenu Théophile Legrand pre mladé vedecké talenty v oblasti textilu.

Erben dodáva unikátne tkanivové nosiče - scaffoldy, newyorskému pracovisku, ktoré patria medzi tri najvýznamnejšie svetové centrá v oblasti liečby rakoviny. Na scaffoldoch americkí vedci pestujú kmeňové bunky do podoby funkčného organoidu. Takto v laboratóriu vytvorený organoid je zjednodušenou verziou pôvodného ľudského týmusu, s podobnou mikroanatomiou a rovnakou funkciou.

"Náš tkanivový nosič je tvorený z biologicky odbúrateľného polyméru a potom, čo splní svoju funkciu, sa rozpadne na deriváty, ktoré vie telo odbúrať alebo vylúčiť. Nie je potom nutné vykonávať reoperáciu a týmus z tela vynímať," opísal Erben, čo sa stane s umelým týmusom, keď už ho telo prestane potrebovať.

Americkí partneri zo Sloanovho a Ketteringovho centra pre výskum rakoviny zatiaľ vykonávajú testy prevažne na myšiach. Výsledky sú podľa libereckej univerzity veľmi dobré. "Nemôžeme zatiaľ povedať, že keď voperujú pacientovi do tela in vitro vytvorený týmus, bude mať jeho organizmus stoprocentnú imunitu, ale aj my na libereckej univerzite robíme všetko pre to, aby sme sa tomuto stavu čo najviac priblížili," dodal Erben.