Čína ako prvá skúša mozgové implantáty na liečbu závislosti

Technika, ktorá sa už dlho používa pri ochoreniach pohybovej sústavy, ako je Parkinsonova choroba, zahŕňa vŕtanie dvoch malých dier do lebky pacienta a zavedenie elektród hlboko do jeho mozgu. Zariadenie, ktoré sa správa ako druh kardiostimulátora pre mozog, sa implantuje a používa na elektrickú stimuláciu cieľových oblastí, uvádza server Fox News.

Prvú klinickú skúšku DBS na závislosť od metamfetamínu vykonávajú v šanghajskej nemocnici Ruijin spolu s paralelnými skúškami na ľuďoch závislých od opiátov. Vedci v Európe sa už tiež pokúšali o nábor pacientov na štúdium závislostí na DBS a zložité etické, sociálne a vedecké otázky sťažili presadzovanie tohto druhu výskumu v USA.

Až Čína, ktorá má dlhú a problematickú históriu operácie mozgu u narkomanov, sa teraz objavuje ako centrum tohto výskumu. Krajina má teraz veľkú populáciu pacientov, vládne financovanie a ambiciózne zdravotnícke zariadenia, ktoré sú pripravené platiť za výskum DBS.

„Zázračný“ stroj ovláda emócie

Prvý pacient v Číne, ktorý podstúpil experimentálnu operáciu DBS na závislosť od metamfetamínu, sa od neho stal závislým v roku 2011. Kvôli droge prišiel o peniaze a rodinu. Muž, ktorý uviedol ako svoje meno Yan, sa prihlásil do nemocnice na detoxikáciu, presťahoval sa do nového mesta, aby unikol zlým vplyvom a užíval tradičnú čínsku medicínu. Ale zakaždým uňho nastala recidíva.

Rozhodol sa ísť na operáciu mozgu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.