Ako poraziť migrénu. Tu sú tipy a rady lekárov a vedcov

Vŕtanie otvorov do lebky. Aj takúto metódu lekári v minulosti odporúčali na liečbu migrény. Ich snahou bolo docieliť, aby z hlavy unikli zlí duchovia. Nie je to prvý (a zrejme ani posledný) mýtus, ktorý sa na toto ochorenie počas dejín nabalil.

Najstaršie záznamy o migréne pochádzajú z 12. storočia pred Kristom. Jej skutočný objav ako ochorenia sa však pripisuje až gréckemu lekárovi Aretaeovi z Kappadokie, ktorý v druhom storočí presne opísal jej symptómy: pulzujúcu bolesť hlavy, citlivosť na svetlo alebo zvuk, vracanie. Väčšina postihnutých sa im nevyhne dodnes.

Odsúdení na záchvaty
„Migréna nie je bolesť hlavy,“ vyvrátil pre portál HN Science jeden z najčastejších mýtov neurológ Zoltán Goldenberg z Univerzitnej nemocnice Bratislava – Nemocnice Staré Mesto. „Je to ochorenie nervovo-cievneho pôvodu, ktoré sa prejavuje bolesťou hlavy, väčšinou jednostranne lokalizovanou, šíriacou sa postupne na celú oblasť hlavy. Začína sa bez predzvestí alebo s predzvesťou, označovanou ako aura, trvajúcou okolo tridsiatich minút. Následne môže trvať 24 až 72 hodín.“

Vyskytujú sa však aj kratšie záchvaty, trvajúce okolo štyroch hodín. Priemerne sa vyskytujú dva- až šesťkrát za mesiac.

Podľa štatistík migréna postihuje až 12 percent populácie a nevyhýba sa ani deťom.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.