Bolesť chrbtice môže signalizovať aj infarkt

Mahátmá Gándhí hovoril, že človek by si mal vždy, bez ohľadu na to, koľko má práce, nájsť čas na cvičenie. Presne tak, ako si ho nájde na jedenie. Tieto vety v sebe obsahujú viac pravdy ako všetky reklamy o zázračných mastiach alebo tabletkách, ktoré len na chvíľu zaženú bolesť.

O čom je reč, vie dnes podľa štatistík 80 až 90 percent dospelých Slovákov. Takmer všetci sme sa už aspoň raz stretli s bolesťami chrbta. No napriek tomu, že dnes sme informáciami o zdravom životnom štýle doslova zahltení, svoje problémy často zanedbávame.

Človek ako tvor je priam stvorený na pohyb a dnes sa môžeme pousmiať nad tvrdením, že prvé problémy nastali v čase, keď sme sa zo štyroch postavili na dve končatiny. Pretože tie naozajstné prišli vtedy, keď sme naše telo začali trápiť pre nás takou neprirodzenou činnosťou, ako je sedenie.

„Len čo dieťa zasadne do školskej lavice, odvtedy môžeme datovať deformáciu chrbtice. Detí s problémami dnes pribúda a niektorí si to neliečením a nedostatkom pohybu napokon prenášajú až do dospelosti. Samozrejme, stretávame sa aj s vrodenými chybami či úrazmi,“ vysvetľuje fyzioterapeut Erik Kerpčár.

Čo nám hovorí naše telo
Priemerne sedíme v kancelárii za počítačom aj viac ako 2 000 hodín za rok a ak sa nehýbeme alebo si, naopak, doprajeme aj ťažkú fyzickú prácu, a dokonca úraz, pod naše stavce sa to podpíše. Je však veľký rozdiel medzi bolesťou, o ktorej vieme a po čase pominie, a tou, ktorá nás sprevádza týždne či mesiace vo dne aj v noci a jej príčina nie je úplne jednoznačná. Bolesť chrbta sa prejavuje rôznymi ťažkosťami a postihuje všetky vekové kategórie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.