Zázraky na poli medicíny. Ako liečia rakovinu či alzheimera?

Kým naši prarodičia umierali neraz na banálne ochorenia, dnes vie medicína riešiť aj komplikované prípady. Stále je však čo zlepšovať, a tak sme sa pozreli na najnovšie úspechy vedcov a lekárov. K jedným z najväčších strašiakov súčasnosti nielen na Slovensku patria kardiovaskulárne a onkologické ochorenia. Aj v týchto oblastiach došlo v posledných rokoch k mnohým pokrokom.

Ako potvrdzuje biochemik Pavol Čekan, na ich prevenciu, diagnostiku a liečbu sa vo veľkej miere zameriavajú vedecké kapacity po celom svete. „V kardiológii začínajú pacienti profitovať z mnohých nových liekov, menej invazívnych operácií srdca či prevencie pred zlyhaním srdca,“ vymenúva len niekoľko príkladov.

Hoci to môže znieť banálne, veľkou pomocou sú lieky novej generácie proti vysokému cholesterolu pre ľudí s dedičnou hypercholesterolémiou. Títo pacienti často o svojich problémoch nevedia, keďže zvýšený cholesterol nebolí a hrozí u nich zvýšené či predčasné riziko rozvoja kardiovaskulárnych chorôb. K ďalším novým liečivám patrí protizápalový kanakinumab, ktorý podľa neho preukázal podstatne nižšie miery opakujúcich sa srdcových infarktov, mozgových príhod alebo srdcovej smrti.

​Aj do sveta medicíny už prenikla umelá inteligencia, ktorá pomáha predchádzať ťažkostiam. Spolu s kamerami a pohybovými senzormi napríklad umožňuje sledovať pacientov s implantovanými srdcovými defibrilátormi, zaznamenáva vzorce ich dýchania a iných zdravotných údajov a dokáže tak predvídať, kedy môže dôjsť k zlyhaniu srdca. Pretože, ako lekári unisono zdôrazňujú, prevencia je základ úspešnej liečby.

„Pre deti a dospelých s vrodenými srdcovými chybami prináša nádej implantát srdcovej chlopne Melody,“ pokračuje Pavol Čekan.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.