Biochemik Čekan: Vyvíjame zbraň na superbaktérie

Veda neustále prichádza s novými objavmi a poznatkami. Ktoré sú podľa vás najväčšie v oblasti medicíny za posledné dva-tri roky?
Medicína každý rok napreduje neuveriteľným spôsobom a nových objavov a poznatkov je veľmi veľa v rôznych oblastiach. Dovoľte mi spomenúť aspoň päť z nich. Prvým je liečba hepatitídy typu C. Je to smrteľné ochorenie, ktoré každoročne spôsobuje 12 000 úmrtí. Približne tridsať percent ľudí sa nedá vyliečiť a tí, ktorí sú vyliečení, podstúpia ťažký program antivírusovej liečby, ktorý trvá takmer rok a je spojený s vedľajšími účinkami.

Úplne nový antivírusový liek Sofosbuvir pôsobí proti všetkým šiestim hlavným typom hepatitídy C a má neuveriteľnú 95-percentnú úspešnosť liečby. Má tiež veľmi málo vedľajších účinkov a vyžaduje len jednu dennú dávku, vďaka čomu je ideálny na široké použitie v snahe eliminovať hepatitídu C. Ďalej sú to nové antibiotiká.

To je dobrá správa, vieme, že nadmerné užívanie antibiotík v posledných desaťročiach viedlo k tomu, že mnohé už jednoducho nezaberajú. V čom je výhoda tých najnovších?
Kvôli výskytu superbaktérií je objavovanie nových antibiotík kritickejšie ako kedykoľvek predtým. Objav prvej novej triedy antibiotík za tridsať rokov bol preto vítanou novinkou v oblasti medicíny. Tento nový typ, známy ako Teixobaktín, môže zabíjať závažné infekcie ako tuberkulóza a septikémia (ľudovo otrava krvi, pozn. redakcie) bez toho, aby sa stretol s rezistenciou.

Možno ho použiť aj na liečbu infekcií rezistentných na lieky spôsobených superbaktériou známou ako MRSA, čo bolo minulý rok preukázané na myšiach. Hoci sme stále desať rokov od výroby lieku, ktorý môže byť predpísaný ľuďom, máme nádej, že sa nám podarí zachrániť tých desať miliónov ľudí ročne, ktorí podľahnú infekciám rezistentným voči antibiotikám. Je to dôležitý míľnik v úsilí o vytvorenie novej zbrane v boji proti superbaktériám.

Poďme k tretiemu objavu, ktorý by sa dal označiť ako prelomový.
Je ním prvý umelý pankreas na svete, čo je obrovský pokrok v boji s veľmi rozšírenou cukrovkou.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.