Vedci v Afrike vypustili geneticky modifikované komáre. Majú pomôcť v boji s maláriou

Vedci v západoafrickej Burkine Faso vypustili v rámci kampane proti malárii geneticky modifikované komáre. Informoval o tom dnes server BBC. Pokus má slúžiť k lepšiemu pochopeniu choroby, hmyz je podľa výskumníkov neschopný reprodukcie.

Vedci, ktorí pracujú pod hlavičkou projektu Target Malaria a štátneho Výskumného inštitútu pre zdravie (RIHS), vypustili samčekov komárov v mestečku Bana na západe krajiny.

Vypustenie hmyzu schválili štátne úrady, kritici však projekt spochybňujú. Podľa nich nie je isté, či výskum prinesie nejaké výsledky, a obávajú sa zdravotných rizík.

Podľa Target Malaria nie je cieľom projektu znížiť výskyt choroby, ale poskytnúť výskumníkom cenné dáta pre boj s ňou. RIHS potvrdil, že vypustenie komárov do voľnej prírody spĺňa všetky etické a regulačné podmienky, s pokusom súhlasila počas rokovaní aj miestna komunita.

Maláriou, ktorú spôsobuje baktéria prenášaná samičkami komárov, sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ročne nakazí cez dva milióny ľudí, skoro štvrtina následne chorobe podľahne.

Najviac ohrození sú obyvatelia subsaharskej a tropickej Afriky, obzvlášť deti do piatich rokov. V Burkine Faso za minulý rok na maláriu zomrelo vyše 4-tisíc ľudí, choroba v štáte s populáciou 1,5 milióna zasiahla cez 12-tisíc osôb.

V máji sa v krajine konal iný výskum, ktorý testoval geneticky modifikovanú špongiu schopnú zabíjať komáre rodu Anopheles, ktoré maláriu prenášajú. Pre potvrdenie laboratórnych testov vedci v Burkine Faso postavili falošnú dedinu, ktorú obklopili moskytiérou. Huba v pokusnom prostredí úspešne zahubila veľkú časť prenášačov, ostatný hmyz však neohrozila.