Čo nám hovoria nočné mory? Niektoré z nich môžu signalizovať úzkosť, ale aj vážne ochorenia

Niektorým ľuďom sa občas sníva, že letia alebo padajú z výšky. Tento častý jav je spojený s "bojom" medzi mozgovými centrami bdenia, ktoré sa vypínajú a centrami spánku, ktoré prevažujú a začínajú svoju činnosť. Píše o tom taliansky denník Corriere della Sera.

"V mladosti sa mi o tom často snívalo, ale myslela som, že to už prešlo. Stáva sa mi to však zas. Asi preto, že mám veľa práce. Sníva sa mi, že padám a budím sa prudkým trhnutím. Vo sne padám aj z malých výšok, avšak ten pocit, že letím, je taký hrozný, že sa prebudím. Manžel hovorí, že pri zaspávaní trhám rukami alebo nohami," opisuje svoj stav jedna žena.

Tento stav však v skutočnosti nie je spojený so snovou aktivitou, pretože prichádza v polospánku. Často je sprevádzaný pocitom padania z výšky a s tým súvisia aj svalové zášklby nôh. Tento symptóm je veľmi častý a prejavuje sa u 70 až 80 percent populácie.

Netreba sa toho obávať, je to úplne neškodné. Na vine je nedostatok spánku, stresová situácia či príliš veľa kávy. Útek pred nebezpečenstvom, pád z výšky paláca, autonehoda alebo napadnutie. Aj sny vedú k tomu, že sa prudko prebudíte uprostred noci, spotení, udychčaní a s búšiacim srdcom.

Tieto znepokojujúce sny sa najčastejšie objavujú počas spánkovej fázy REM ( (táto fáza sa prejavuje rýchlymi pohybmi očí či nízkoúrovňovou svalovou aktivitou, u dospelého trvá asi 90-120 minút, pozn. red.), typickej predovšetkým pre skoré ranné hodiny.

Častejšie sa tento typ snov objavuje u detí. Zlé sny, ktoré bránia posilňujúcemu spánku máva dve až osem percent dospelých. Nie je vylúčené, že sa počas noci niekoľkokrát opakujú a majú tú istú tému. Môžu byť spontánne, ale aj vyvolané niektorými zlými návykmi, liekmi alebo chorobami.

Môžu ich spôsobovať príčiny, ktoré nájdete v galérii: