René Favaloro. Priekopnícky chirurg, ktorého technika zachraňuje milióny sŕdc

Google Doodle si pripomína Reného Favalora, priekopníckého argentínskeho chirurga, ktorý prispel do kardiochirugie koronárnym bypassom. Dnes by oslávil 96. narodeniny, píše The Independent.

Rodák z Buenos Aires zaviedol koronárny bypass do klinickej oblasti - hoci sa zdráhal, aby ho nazývali „otcom“ tohto kardiochirurgického výkonu. Narodil sa v La Plata 12. júla 1923, v roku 1948 získal na La Plata University lekársky titul.

Svoju kariéru začal ako štátny lekár v provincii La Pampa, kde počas 12 rokov vzdelával svojich pacientov o preventívnej medicíne, založil prvú "mobilnú" krvnú banku v tejto oblasti a vybudoval si vlastnú operačnú sálu, kde trénoval všeobecné a chirurgické sestry.

Zdroj: Wikimedia Commons

​Favaloro sa v roku 1962 presunul do nemocnice Cleveland Clinic, kde sa naďalej zaujímal o hrudníkovú chirurgiu. V máji 1967 operoval 51-ročnú ženu s oklúziou na pravej koronárnej artérii. Vykonal aortoronarózny bypass, čo znamená, že použil žilu zo ženinej nohy, aby presmeroval prietok krvi okolo blokády.

29. júla v roku 2000 spáchal samovraždu. Jeho smrť vyvolala celoštátnu diskusiu o vplyve recesie v Argentíne v druhej polovici 90.rokov, ako aj o stave zdravotnej starostlivosti a vedeckého výskumu v krajine.