Nová nádej v liečbe. Genetika odhalí riziko leukémie aj depresie

Genetika funguje veľmi podobne ako rozprávková veštecká krištáľová guľa. Odhaľuje ľuďom utajené zákutia ich života. Vie, odkiaľ prichádzajú, kto boli ich predkovia a aj to, aké choroby im hrozia v budúcnosti. Odbor lekárska genetika sa zaoberá práve rôznymi vrodenými chorobami. Medzi najčastejších pacientov patria rodiny, v ktorých sa vyskytujú dedičné ochorenia.

Vyšetrovanie prebieha veľmi často už v prenatálnom období. Ale aj neskôr, pretože mnohé dedičné choroby sa objavujú s vekom. Genetika zatiaľ nevie tieto choroby liečiť, to však neznamená, že lekári sú úplne bezhradní. Ak napríklad testy odhalia zvýšené riziko leukémie, lekári detailne sledujú rizikové osoby a môžu tak zachytiť chorobu vo veľmi skorom štádiu a rýchlejšie nasadiť liečbu.

Vedecké tímy po celom svete pracujú na tom, aby lekári boli schopní pacientom pomôcť. Ideálne ešte skôr, ako choroba prepukne. Geneticky podmienené choroby sú však často spôsobené mnohými chybami v géne. Nedá sa tak očakávať, že sa objaví jeden liek na jednu chorobu. Aj preto je výskum dlhý a veľmi zložitý.

​Dvojitú štruktúru DNA objavili už pred 66 rokmi. A odvtedy sme v genetike zaznamenali obrovský posun. „Bola objavená napríklad metóda odtlačkov prstov, keď pomocou DNA vieme individuálne identifikovať ľudí. Tiež na základe toho môžeme určiť, s kým sú príbuzní, kto sú ich predkovia. Okrem toho sa teraz vieme pozrieť aj na celý genóm, teda na celú našu DNA, vieme sa pozrieť na gény spájané s určitými chorobami a pochopiť genetický základ pre niektoré choroby. Čo sa týka technológií, vieme sekvenovať genóm v priebehu pár hodín, čo je úžasné,“ potvrdila v rozhovore pre Hospodárske noviny britsko-kanadská vedkyňa, profesorka Turi Kingová.

Genetika pre rodičov
Azda všetky ženy sa stretli s genetickým vyšetrením v období, keď čakali dieťa.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.