Nová nádej pre kĺby. Ako si ich zachrániť?

Zdravý kĺb funguje ako dobre naolejovaný stroj – má nenarušený a hladký povrch, pevnosť, dostatok maziva na pohyb (vnútorná tekutina v chrupavke) aj tlmič nárazu (chrupavka svojou pružnosťou zachytí a stlmí aj extrémne nárazy). A tak ako stroj potrebuje údržbu, potrebujú ju aj naše kĺby, aby nám slúžili do konca života.

Súčasný životný štýl ľudí však robí pravý opak. Dnes už neexistuje človek, ktorého by neboleli kĺby, skúsenosti majú mladší aj starší – podľa Svetovej zdravotníckej organizácie viac ako polovica obyvateľstva nad 60 rokov.

A takisto nejestvuje človek, ktorý by aspoň raz nenatrafil na reklamu so „zázračnými“ výživovými doplnkami alebo krémami na kĺby, ktoré ľahko môžu vzbudiť mylný dojem, že ich náprava môže byť veľmi jednoduchá. A často to tak nie je.

Diagnóza: preťaženie
Medzi najčastejšie dôvody bolestí kĺbov patrí preťaženie. Preťaženie je spojené s procesom starnutia, ovplyvnené nesprávnym životným štýlom, stravou a pohybom a tiež opotrebovaním v spojitosti s fyzicky náročným zamestnaním a nerovnomerným zaťažením. Najčastejšie sú namáhané tzv. váhonosné bedrové a kolenné kĺby, a práve koleno je tou časťou tela, kde sa najčastejšie prejavuje artróza.

„Je to degeneratívne ochorenie chrupky v kĺbe,“ hovorí ortopéd Andrey Švec.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.