Nový zákrok môže oddialiť menopauzu o 20 rokov

Britskí špecialisti začali vykonávať lekársky zákrok, ktorého cieľom je umožniť ženám oddialiť menopauzu až o 20 rokov. Lekári tvrdia, že operácia by mohla byť prínosom pre tisíce žien, ktoré majú vážne zdravotné problémy, ako sú srdcové choroby a osteoporóza oslabujúca kosti, ktorú spôsobuje menopauza.

Odborníci sa však domnievajú, že rovnaký postup by tiež mohol zlepšiť životy ďalších miliónov žien oddialením nástupu častejších príznakov menopauzy, ktoré siahajú od úzkosti a problémov so spánkom až po návaly tepla, nočné potenie a zníženú sexuálnu túžbu.

Zákrok ponúka ženám do 40 rokov spoločnosť so sídlom v anglickom Birminghame, ktorú založil lekár Simon Fishel v spolupráci s ďalšími odborníkmi. "Môže byť významným prínosom pre každú ženu, ktorá by chcela z akéhokoľvek dôvodu odložiť menopauzu, alebo pre ženy, ktoré by mali hormonálnu substitučnú liečbu," povedal pre The Guardian Fishel.

Procedúru na odstránenie a zmrazenie ich ovariálneho tkaniva s cieľom oddialiť menopauzu doteraz podstúpilo deväť žien. Lekári používajú na odstránenie malej časti vaječníkového tkaniva operáciu "kľúčovej dierky", ktorá sa potom nakrája na plátky a zmrazí sa, aby sa zachovala.

Keď ženy vstúpia do menopauzy, pravdepodobne po desaťročiach, zmrazené tkanivo sa môže rozmraziť a vštepiť späť do tela. Na obnovenie klesajúcich hladín hormónov lekári zvyčajne vyberajú miesto s dobrým prísunom krvi, napríklad podpazušie. Ak ovariálne tkanivo prežije tento proces, malo by obnoviť upadajúce pohlavné hormóny ženy a zastaviť menopauzu.

"Je to prvý projekt na svete, ktorý poskytuje kryokonzerváciu tkanív ovárií zdravých žien čisto na oddialenie menopauzy," uviedol hlavný lekár spoločnosti Yousri Afifi.

Na aký dlhý čas nový postup oddiali menopauzu, závisí od veku, keď sa tkanivo odoberie a kedy sa vráti späť. Tkanivo odobraté od 25 rokov môže odložiť menopauzu o 20 rokov, zatiaľ čo tkanivo odobraté od 40 rokov môže oddialiť jej nástup iba o päť rokov.