Prelom v liečbe eboly. Nové lieky majú podľa lekárov ohromujúcu účinnosť

Epidémia eboly už dlhé mesiace sužuje Demokratickú republiku Kongo (DRC). Za rok chorobe podľahlo vyše 1 800 ľudí, navyše už sa objavila aj vo viac ako miliónovom meste Goma, ktoré leží pri hraniciach tejto stredoafrickej krajiny s Rwandou.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je vysoko nákazlivý vírus smrteľný v polovici prípadov. Predbežné testy dvoch liekov na krvácavú horúčku ebolu však preukázali veľkú účinnosť.

Odborník na infekčné choroby Sabu Mulangi, ktorý sa na štúdii podieľal, povedal, že výsledok umožňuje úradom, aby zdôrazňovali, že pacient, ktorý začne liečbu včas, má deväťdesiatpercentnú nádej na prežitie. To by malo prinútiť nedôverčivých Konžanov, aby za západnými lekármi prišli čo najskôr.

Medzi miestnym obyvateľstvom sa totiž šíri o chorobe rad povier a niektorí nakazení symptómy skrývajú, pretože nedôverujú humanitárnym pracovníkom. Množia sa aj útoky proti poľným nemocniciam.

Lieky teraz v krajine dostanú všetci pacienti nakazení ebolou. Účinné lieky označené ako Regnat-EB3 a mAb114 v testoch preukázali, že sú schopné neutralizovať vplyv vírusu na telesné bunky.

"Sú to prvé lieky, ktoré vo vedeckej štúdii preukázali významný vplyv na zníženie úmrtnosti u pacientov s ebolou," povedal riaditeľ amerického Národného inštitút pre alergie a infekčné ochorenia (NIAID) Anthony Fauci.

Oba prípravky boli vyvinuté s pomocou protilátok odobratých od ľudí, ktorí ebolu prežili. Zvyšné dva testované lieky boli z výskumu vyradené, pretože sa ukázali ako neúčinné.

Vedecké skúšky začali pod vedením WHO vlani v novembri. Od tej doby dostalo experimentálny liek 700 pacientov a výsledky sú zatiaľ u 499 z nich. Zo skupiny, ktorá dostala prípravok REGNO-EB3, zomrelo 29 percent pacientov, v skupine liečenej látkou mAb114 34 percent. U dvoch vyradených látok bola úmrtnosť 49 a 53 percent.

Percento prežitia u pacientov s nízkymi hodnotami vírusu v krvi bolo pri použití lieku Regnat-EB3 až 94 percent, u mAb114 89 percent. Riaditeľ charitatívnej organizácie Wellcome Trust Jeremy Farrar povedal, že výskum preukazuje, že testované preparáty môžu zachrániť ľudské životy a že sa svet blíži dobe, kedy bude ebola liečiteľná. "Nezbavíme sa jej, ale mali by sme byť schopní zabrániť národným a regionálnym epidémiám," myslí si.