Až polovica dospelých má vysoký tlak. Ako žiť so zdravým srdcom?

So srdcom je neradno si zahrávať. Tento dutý svalový orgán, len o málo väčší ako zaťatá päsť, totiž prepumpuje každý deň až 7-tisíc litrov krvi a počas života urobí 2 a pol miliardy úderov.

Napriek tomu, že srdce rozhoduje o našom bytí a nebytí, venujeme sa mu iba málo a začíname si ho všímať až vtedy, keď mu dochádzajú sily. Pritom, stačilo by aj málo. Pozrieť sa podrobne na pravidlá zdravého životného štýlu a zamerať sa na každodenný jedálniček.

Čerpadlá zachraňujú životy

„Choroby srdca sú stále rovnaké, menia sa iba proporcie, niečo pribúda, niečoho je trošku menej,“ potvrdil v rozhovore pre Magazín Pátek Lidových novín kardiochirurg Jan Pirk. „V zásade stále vedú aortokoronárne bypassy a chlopne, to je hlavné. Pribúdajú však chronické srdcové zlyhania. A novinkou sú umelé srdcové čerpadlá.“

Pirk má za sebou asi 7-tisíc operácií srdca a takmer 300 úspešných transplantácií a patrí k najuznávanejším operatérom v Európe. Budúcnosťou jeho odboru sú podľa neho práve spomínané čerpadlá.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.