Až polovica dospelých má vysoký tlak. Ako žiť so zdravým srdcom?

So srdcom je neradno si zahrávať. Tento dutý svalový orgán, len o málo väčší ako zaťatá päsť, totiž prepumpuje každý deň až 7-tisíc litrov krvi a počas života urobí 2 a pol miliardy úderov.

Napriek tomu, že srdce rozhoduje o našom bytí a nebytí, venujeme sa mu iba málo a začíname si ho všímať až vtedy, keď mu dochádzajú sily. Pritom, stačilo by aj málo. Pozrieť sa podrobne na pravidlá zdravého životného štýlu a zamerať sa na každodenný jedálniček.

Čerpadlá zachraňujú životy

„Choroby srdca sú stále rovnaké, menia sa iba proporcie, niečo pribúda, niečoho je trošku menej,“ potvrdil v rozhovore pre Magazín Pátek Lidových novín kardiochirurg Jan Pirk. „V zásade stále vedú aortokoronárne bypassy a chlopne, to je hlavné. Pribúdajú však chronické srdcové zlyhania. A novinkou sú umelé srdcové čerpadlá.“

Pirk má za sebou asi 7-tisíc operácií srdca a takmer 300 úspešných transplantácií a patrí k najuznávanejším operatérom v Európe. Budúcnosťou jeho odboru sú podľa neho práve spomínané čerpadlá.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.