Kardiologička: Vysoký tlak je na celý život

Asi 1,5 milióna ľudí má vysoký tlak. Nie je to príliš veľa?

Je. Hypertenzia je najčastejšie srdcovo-cievne ochorenie dospelej populácie. Trpí ňou zhruba polovica všetkých dospelých ľudí na Slovensku, pričom výskyt narastá s vekom. Pochopiteľne, 18 až 25 roční ju majú zriedkavo, ale ľudia nad 60 veľmi často. Je to choroba, ktorá sa dá pomerne jednoducho odhaliť a diagnostikovať . Napriek tomu sa nám ju nedarí dostať uspokojivo úplne pod kontrolu.

Prečo?

Máme na to viaceré odpovede. Základný problém je v tom, že hypertenzia dlho nespôsobuje väčšie problémy.  

To sú dôvody, prečo ju pacienti často podceňujú?

Áno, možní hypertonici často podceňujú až ignorujú fakt, že majú vysoký krvný tlak. Mnohí jedinci majú vysoký tlak aj niekoľko rokov, pritom o tom vôbec nevedia. Pritom sú aktívni, pracujú, športujú. Možno ich sem-tam bolí hlava a môžu  mať problém so spánkom, zle zaspávajú a ráno sa skoro budia. Naoko su to „ideálni“ workoholici.

Ako je možné, že o tom nevedia? Veď vždy, keď prídem k všeobecnej lekárke, tak mi odmeria tlak.

Máte šťastie na dobrého všeobecného lekára, gratulujem vám k nemu. Na Slovensku máme nepriaznivú situáciu. Máme málo všeobecných lekárov, starnú a sú často preťažení. Pre mladých lekárov táto medicínska disciplína nie je dosť atraktívna, nechcú ju robiť. Napriek tomu stále platí, že všeobecný lekár by mal odmerať tlak pri každej návšteve svojho poistenca, aj keď ho v karte vedie ako zdravého. Mal by to urobiť aj stomatológ, ak sa chystá na komplikovanejší zákrok. Prečo? Je to logické, zhruba 40 % všetkých hypertonikov o svojej diagnóze ani netuší. Úlohou lekárov prvého kontaktu je odhaliť ich.

Čo sa deje pri začiatku liečby?

Mnohým pacientom sa paradoxne, po odhalení hypertenzie život mierne skomplikuje.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.