Dezinformácie o očkovaní môžu škodiť rovnako ako samotné choroby, varujú experti

Šírenie serióznych informácií o vakcínach je rovnako potrebné ako distribúcia očkovacích látok do oblastí, kde k nim zatiaľ deti nemajú prístup. Zhodli sa na tom vo štvrtok lídri svetových inštitúcií a zdravotnícki experti počas globálneho summitu o očkovaní v Bruseli.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ho usporiadal v reakcii na rastúci počet ľudí, ktorí najmä v Európe odmietajú nechať svoje deti očkovať kvôli nepravdivým informáciám plniacim sociálne siete. „Je neakceptovateľné, že sa stále rozvíjajú choroby, ktoré mali byť vďaka očkovaniu už eliminované,“ vyhlásil Juncker na úvod summitu, pričom pripomenul okrem iného nárast počtu prípadov osýpok v mnohých krajinách sveta.

Tohtoročný prieskum fondu Welcome Trust ukázal, že existuje súvislosť medzi nízkou zaočkovanosti populácie a nárastom počtu prípadov tejto potenciálne smrteľnej choroby, ktorý v poslednej dobe trápi niektoré krajiny.

Medzi štáty s najväčším nárastom prípadov patrí krajiny ako Madagaskar, Filipíny či Venezuela, kde je obmedzená dostupnosť očkovania, ale aj štáty ako Ukrajina či Francúzsko, kde majú ľudia vo vakcináciu nízku dôveru. 

Ľudia podľa Junckera šíri po internete nezmyselné informácie o nebezpečnosti vakcín, niektorí zase tvrdia, že jediným dôvodom vakcinácia je tlak farmaceutických spoločností, ktoré z neho majú zisk. Šéf EK podotkol, že vakcíny zachráni ročne tri milióny životov a preto je zásadné s týmito dezinformáciami bojovať.

Podľa spomínanej štúdie majú celosvetovo najnižšiu dôveru v bezpečnosť očkovania obyvatelia Európy, kde sú o nej presvedčené necelé dve tretiny ľudí. Globálny priemer pritom činí takmer 80 percent.

„Nedôvera a dezinformácie nesmú prevládnuť. Nestane sa to, keď budeme konať hneď,“ povedala riaditeľka detského fondu OSN UNICEF Henrietta Foreová, podľa ktorej zachráni vakcinácia každú minútu päť detských životov. Len počas minulého roka však kvôli nedostatku očkovacích látok či ich odmietaniu nebolo očkovaných 20 miliónov detí na celom svete, dodala.

Lídri a experti sa zhodli, že zásadnou cestou, ako zvýšiť medzi ľuďmi povedomie o prospešnosti očkovania je spolupráca s médiami, najmä prevádzkovateľmi sociálnych sietí. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenil, že siete Pinterest, Facebook a Instagram sa tento rok rozhodli odkazovať užívateľa vyhľadávajúci informácie o očkovaní na overené zdroje typu WHO.

„Malo by sa však urobiť viac,“ podotkol Ghebreyesus, podľa ktorého „ťažko vybojované pokroky vo vakcinácii môžu byť stratené“ práve vinou dezinformácií.

Summit, na ktorom sa zúčastňujú štyri stovky šéfov organizácií, odborníkov či ľudí, ktorým očkovanie zachránilo život, sa zaoberá aj vývojom nových vakcín a ich lepšou distribúciou po celom svete.