Čo ste nevedeli o zákernom ochorení, ktorým trpel Karel Gott

Najvýznamnejší český spevák populárnej hudby Karel Gott zomrel vo veku 80 rokov. Posledné roky bojoval so zdravotnými problémami. Lekári začiatkom novembra 2015 oznámili, že u speváka diagnostikovali takzvaný Non-Hodgkinov lymfóm. Zistili to pri operácii náhlej brušnej príhody, ktoro spevák podstúpil niekoľko dní predtým v Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny.

O zákernom ochorení, ktorým spevák trpel aj o tom, aká je možnosť liečby či vyliečania sa dozviete v rozhovore s Tomášom Papajíkom, prednostom Hemato-onkologickej kliniky FN Olomouc a Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a lekárkou olomouckej hematoonkológie:

U Karla Gotta predchádzala leukémii porucha krvotvorby v podobe takzvaného myelodysplastického syndrómu. Ten častejšie postihuje ľudí starších ako 65 rokov a ročne ním v Česku ochorie asi 320 nových pacientov.

Spevák bojoval so zdravotnými problémami aj v roku 2016, podstúpil ambulantnú liečbu vo Všeobecnej nemocnici v Prahe.

Myelodysplastickým syndrómom (MDS) trpia skôr starší ľudia. Je u nich táto choroba zriedkavá?

Tomáš Papajík (TP): Myelodysplastické syndrómy sa výrazne častejšie vyskytujú u starších ľudí, kde je ich incidencia (počet novo chorých, poznámka redakcie) niekoľkonásobne vyššia ako u mladšej populácie - až desaťnásobne, čo znamená zhruba 50 prípadov na 100-tisíc obyvateľov na rok.

Súvisí to so zmenami krvotvorby spojenými s procesom starnutia, ale napríklad aj s liečbou iných chorôb, ktoré pacient prekonal v minulosti: napríklad po úspešnej protinádorovej liečbe inej malignity (zhubnosti). V tomto prípade hovoríme o sekundárnom myelodysplastickom syndróme, s ktorým sa bohužiaľ stretávame čoraz častejšie.

A možno tento syndróm vyliečiť?

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.