Čo ste nevedeli o zákernom ochorení, ktorým trpel Karel Gott

Najvýznamnejší český spevák populárnej hudby Karel Gott zomrel vo veku 80 rokov. Posledné roky bojoval so zdravotnými problémami. Lekári začiatkom novembra 2015 oznámili, že u speváka diagnostikovali takzvaný Non-Hodgkinov lymfóm. Zistili to pri operácii náhlej brušnej príhody, ktoro spevák podstúpil niekoľko dní predtým v Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny.

O zákernom ochorení, ktorým spevák trpel aj o tom, aká je možnosť liečby či vyliečania sa dozviete v rozhovore s Tomášom Papajíkom, prednostom Hemato-onkologickej kliniky FN Olomouc a Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a lekárkou olomouckej hematoonkológie:

U Karla Gotta predchádzala leukémii porucha krvotvorby v podobe takzvaného myelodysplastického syndrómu. Ten častejšie postihuje ľudí starších ako 65 rokov a ročne ním v Česku ochorie asi 320 nových pacientov.

Spevák bojoval so zdravotnými problémami aj v roku 2016, podstúpil ambulantnú liečbu vo Všeobecnej nemocnici v Prahe.

Myelodysplastickým syndrómom (MDS) trpia skôr starší ľudia. Je u nich táto choroba zriedkavá?

Tomáš Papajík (TP): Myelodysplastické syndrómy sa výrazne častejšie vyskytujú u starších ľudí, kde je ich incidencia (počet novo chorých, poznámka redakcie) niekoľkonásobne vyššia ako u mladšej populácie - až desaťnásobne, čo znamená zhruba 50 prípadov na 100-tisíc obyvateľov na rok.

Súvisí to so zmenami krvotvorby spojenými s procesom starnutia, ale napríklad aj s liečbou iných chorôb, ktoré pacient prekonal v minulosti: napríklad po úspešnej protinádorovej liečbe inej malignity (zhubnosti). V tomto prípade hovoríme o sekundárnom myelodysplastickom syndróme, s ktorým sa bohužiaľ stretávame čoraz častejšie.

A možno tento syndróm vyliečiť?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.