Ako poraziť nespavosť? Rady, ako sa opäť naučiť spať

Kto veľa spí, málo žije. Žiaľ, na pohľad efektný internetový výrok anonyma platí aj v inej verzii: kto málo spí, málo žije. Presnejšie: žije v malátnosti, podráždenosti a zvýšenom riziku vzniku depresie, diabetu či srdcovo-cievnych ochorení.

O nespavosti vedia svoje najmä ženy, predovšetkým tie skôr narodené. A 21. storočie jej obetí vytvára suverénne najviac. Podľa posledných štúdií ňou trpí najmenej pätnásť percent ľudí, niektoré sa dopracovali až k číslu tridsaťpäť. Ako spoľahlivo rozoznáme, že k tým obetiam patríme aj my a čo môžeme sami urobiť pre to, aby sme sa z pazúrov chronickej insomnie vymanili?

Spánok zostáva záhadou
Priemerný človek v ňom za život strávi 200-tisíc hodín, napriek tomu patrí k jednej z najzáhadnejších biologických aktivít vôbec. „Spánok je nevysvetlenou záhadou neurobiológie. Potreba spánku sa objavila skôr ako potreba mozgu, čo dokazujú štúdie aj na najjednoduchších tvoroch, ako sú medúzy a červy,“ vysvetľuje Tomáš Eichler z Výskumného inštitútu molekulárnej patológie vo Viedni.

​Mozog počas neho odpočíva od svojej bežnej činnosti, nereaguje na vonkajšie stimuly a neprijíma impulzy zvonku. Má teda čas triediť si informácie načerpané počas dňa. „Potrebné si ukladá do pamäti, nadbytočné vypúšťa. To je zásadný proces pre učenie,“ objasňuje neurologička Iva Příhodová pre MF Dnes. Rovnako tak je spánok dôležitý aj pre zdravý vývoj a rozvoj motoriky.

V tele počas neho dochádza aj k ďalším pochodom potrebným pre naše zdravie: napríklad sa vyplavuje rastový hormón, hormón prolaktín (u žien má vplyv na plodnosť a stimuluje rast mliečnej žľazy, u mužov ovplyvňuje tvorbu spermií) alebo hormóny, ktoré riadia metabolizmus.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.