Prevenciou rakoviny vaječníkov by mohli byť laktobacily, zistili lekári

Pomôcť by podľa nich mohli laktobacily, teda baktérie mliečneho kvasenia, ich použitie chcú ďalej skúmať. Fakulta o výskume, ktorý zverejnil časopis Lancet, informovala v tlačovej správe. Riziko nádoru má asi 1,7 percenta žien, ročne ich ochorie okolo 600.

Vedci sa zamerali na pacientky s poruchami génu BRCA1 a BRCA2, u ktorých je riziko až 60 percent alebo vyššie. Doteraz jedinou účinnou možnosťou prevencie bolo odstránenie vaječníkov a vajcovodov. Genetické vyšetrenia, ktoré mutáciu odhalia, ale zatiaľ nie sú kvôli vyššej cene bežne využívané.

Výskum preukázal, že ženy so špecifickým zastúpením baktérií v pošve na rakovinu vaječníkov ochorejú častejšie. „Pacientky s týmto typom nádoru a niektoré ženy s veľmi vysokým rizikom jeho vzniku majú iné bakteriálne prostredie v pošve ako ženy, ktoré rakovinu vaječníkov nemajú. Vieme, že pošvové bakteriálne prostredie dokážeme ovplyvniť, mechanizmom je dodanie konkrétnych druhov laktobacilov. Našu predstavu o zmene pošvového prostredia laktobacilom musí teraz potvrdiť ďalší výskum. Pravdivosť tejto tézy overíme v horizonte niekoľkých rokov,“ vysvetlil prednosta kliniky Michal Zikán.

Laktobacily sú baktérie bežne obsiahnuté v tráviacom ústrojenstve. Bývajú súčasťou napríklad doplnkov stavy, ktoré sa odporúčajú pri užívaní antibiotík. Zapojených bolo 360 žien s rakovinou vaječníkov a 220 s dedičnou genetickou mutáciou z niekoľkých európskych krajín, polovica z nich z Česka.

„Testovaná by mala byť každá chorá s rakovinou vaječníkov, pretože genetickú predispozíciu môžeme predvídať práve len na základe výskytu nádorov,“ dodal Zikán. Pre zdravé pacientky s dedičnou dispozíciou k tomuto typu rakoviny by podľa neho mali vzniknúť špecializované centrá.

Prevenciu nepodceňujte
Najdôležitejšie v prevencii rakoviny vaječníkov sú podľa lekárov pravidelné kontroly u gynekológa s vyšetrením vaječníkov ultrazvukom vaginálnou sondou. Každá cysta alebo solídny útvar na vaječníku by mali byť pravidelne kontrolované a eventuálne overené biopsiou k vylúčeniu nádoru.

Liečba tohto typu rakoviny kombinuje operáciu, chemoterapiu, biologickú a hormonálnu liečbu. Iba 35 percent žien má šancu, že bude žiť aj päť rokov od diagnózy. Pokiaľ ale chorobu lekár odhalí včas, rastie šanca na vyliečenie až na 90 percent.