Imunita stáda. Video ukazuje, čo sa deje, keď sa zaočkuje veľa ľudí

Neočkovaní ľudia sú vo videu znázornení hnedými bodkami, zaočkovaní a imúnni jedinci zelenými bodkami. Červené bodky zastupujú novo nakazených jedincov.

Kým v ľavom stĺpci s nulovou zaočkovanosťou nákaza rapídne stúpa, v stĺpcoch napravo sa nákaza šíri pomalšie a imúnni jedinci chránia aj hnedé bodky, teda neočkovaných jedincov náchylných k infekcii.

Video tak demonštruje, akou rýchlosťou sa šíri choroba v spoločnosti s vysokou mierou zaočkovanosti a naopak zobrazuje aj rýchlosť šírenia v populácii, kde je zaočkovanosť nízka. Uvádzajú to Lidovky.cz.

V ľavom stĺpci je nulová zaočkovanosť populácie, o stĺpec ďalej sa zaočkovanosť zvyšuje na 25 percent, v ďalšom stĺpci na 50 percent, v nasledujúcom na 75 percent, v predposlednom sprava je zaočkovanosť na 90 percentách a v pravom stĺpci je na 95 percentách.

„Ak je dostatočné množstvo ľudí imúnne, potom sa nenakazia ani zraniteľní a neočkovaní jedinci. A to zastaví šírenie choroby, vysvetľuje Rohde vo videu. Termínom imunita stáda sa označuje taký stav, keď imúnni ľudia chránia nielen seba, ale aj neočkovaných jedincov a bráni šíreniu choroby.

„Niektorí ľudia sú príliš mladí a chorí na to, aby mohli byť zaočkovaní. Sú závislí na imunite stáda. Ak môžete, nechajte sa zaočkovať a pripojte sa k stádu,“ stojí na konci videa. Americký vedec zdieľal video na svojom twitterovom účte s hashtagom VaccinesSaveLives, teda v preklade vakcíny zachraňujú životy.