Rozhovor s neurológom o alzheimerovi: Aké pocity prežíva pacient a existuje prelom v liečbe?

Kdekto túži zotrvať na tomto svete čo najdlhšie, ale zároveň v ňom tlie obava, aby si pridaných rokov dokázal užiť. Predlžujúci sa vek totiž v sebe skrýva riziko Alzheimerovej choroby, ktorá je najčastejšou príčinou demencie. Podľa Roberta Rusinu z neurologickej kliniky pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnice v rozhovore pre iDNES.cz však rozhodne neplatí, že je demencia normálnou súčasťou starnutia. 

K vyššiemu veku si človek nejako automaticky priraďuje demenciu. Žijeme síce dlhšie, ale je tým pádom o čo stáť?

V minulosti sa malo za to, že čím je človek starší, tým horšie myslí. Zhoršuje sa mu pamäť a ďalšie kognitívne schopnosti. Ukázalo sa, že to tak nemusí byť. Viac ako polovica ľudí vysokého veku žiadnou demenciou netrpí. Tým nechcem spochybňovať fakt, že riziko Alzheimerovej choroby narastá s vekom. Kým choroba postihuje zhruba len dve až tri percentá ľudí okolo šesťdesiatpäť rokov, nad deväťdesiat ňou trpí už skoro každý druhý.

Čo sa v napadnutom mozgu deje?

Najčastejšia príčina demencie, Alzheimerova choroba, je spôsobená tým, že sa v mozgovom tkanive ukladajú dve špecifické bielkoviny (beta amyloid a tau proteín), čím dochádza k postupnému poškodzovaniu a časom aj zániku neurónov. Najvnímavejšie voči poškodeniu sú pamäťové bunky v hipokampe. Preto sa choroba v skorej fáze prejavuje práve ako porucha pamäti. Neskôr sa pridávajú problémy s orientáciou, vyjadrovaním. Môžu sa objaviť aj zmeny správania a depresie. O demencii hovoríme vo chvíli, keď je miera poškodenia mozgu natoľko významná, že sa začína negatívne prejavovať v bežnom živote.

Je človek schopný rozpoznať sám na sebe varovné príznaky?

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.