Zabijak pankreas. Aká je nová nádej pri rakovine a jej príznaky?

Väčšina ľudí ani netuší, kde v tele sa nachádza a na čo presne slúži. Uvedomia si to až vo chvíli, keď s ním začnú mať problémy. A to zvyčajne nie je sranda, lebo pri chorobách pankreasu môže ísť o život. Nielen v prípade obávaného karcinómu, ale najmä pri ňom.

Pankreas nie je orgán, ktorým by sa – na rozdiel od srdca či žalúdka – oháňali básnici či iní umelci. S výnimkou jedného. Maďarský spisovateľ Péter Esterházy o ňom napísal román. Presnejšie, o spolužití s ním po tom, čo sa „pokazil“. A nazval ho príznačne: Pankreasník.

„Už mi padajú, bezpochyby. Ráno mi ich v hrebeni zostáva veľa, priveľa. A stále mám nejaký ten vlas – na tvári, na košeli. Natiahli mi na posteľ čerstvú, naškrobenú, onkologickú bielizeň. Som zdvorilý a priateľský – ale fakt. Každý deň trocha pohybu, stacionárny bicykel alebo chôdza, ale včera skôr prechádzka. Trápi ma, aká osamelá môže byť tam v mojich útrobách. Pritom je to poriadny sex, dokonalé splynutie, nevedno, kde som ja a kde už ona. A som ja a je ona. Som Jaona. Ibaže o svojej novej podstate veľa neviem.“

​My sa však budeme týmto orgánom a jeho vplyvom na náš život zaoberať podstatne prozaickejším spôsobom.

Malý, ale šikovný

Svojou stavbou je podobný slinným žľazám – aj preto sa po starom nazýva slinivka brušná – a z väčšej časti sa skrýva za žalúdkom.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.