Žalúdok v ohrození: Pozor na tieto varovné príznaky, ktoré často podceňujete

Keď sa povie Slováci a problémy tráviaceho ústrojenstva, väčšine z nás blikne kontrolka so známou informáciou, že opakovane sa ocitáme na prvých priečkach úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Avšak aj pri týchto údajoch sa štatistiky zoskupujú spolu so žalúdkom. Tam sa to totiž všetko začína. S vonkajším svetom je spojený len pažerákom a ústnou dutinou a tiež len od neho závisí, čo všetko sa dostane ďalej do čriev.

Prevencia vs. strach

Slovenské ministerstvo zdravotníctva aj ostatné krajiny Európy už takmer 20 rokov bojujú s tým, aby ľudia chodili na preventívne prehliadky, pretože väčšina ochorení tráviaceho traktu sa dá liečiť. Ak sa podchytia včas.

​Preventívne vyšetrenie v tomto prípade znamená predovšetkým dať si vyšetriť hrubé črevo, čo podstupuje podľa údajov Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti dnes už viac ako 30 percent ľudí v cieľovej skupine 50 až 75-ročných. Prípadne skôr, od 40. roku života, ak sa už v rodine rakovina vyskytla. Pri žalúdku je to však komplikovanejšie.

Väčšina prípadov rakoviny žalúdka nespôsobuje v počiatočnej fáze žiadne ťažkosti, a preto sa na ňu často nemyslí. Zbystríme až pri nepríjemných pocitoch v oblasti brucha, pocite plnosti aj po malej porcii,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.