Žalúdok v ohrození: Pozor na tieto varovné príznaky, ktoré často podceňujete
Zlá a nepravidelná strava, neliečený Helicobacter, depresie, stres, ale aj obyčajný hnev – to všetko ohrozuje naše žalúdky viac, ako si myslíme.

Keď sa povie Slováci a problémy tráviaceho ústrojenstva, väčšine z nás blikne kontrolka so známou informáciou, že opakovane sa ocitáme na prvých priečkach úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Avšak aj pri týchto údajoch sa štatistiky zoskupujú spolu so žalúdkom. Tam sa to totiž všetko začína. S vonkajším svetom je spojený len pažerákom a ústnou dutinou a tiež len od neho závisí, čo všetko sa dostane ďalej do čriev.
Prevencia vs. strach
Slovenské ministerstvo zdravotníctva aj ostatné krajiny Európy už takmer 20 rokov bojujú s tým, aby ľudia chodili na preventívne prehliadky, pretože väčšina ochorení tráviaceho traktu sa dá liečiť. Ak sa podchytia včas.
Preventívne vyšetrenie v tomto prípade znamená predovšetkým dať si vyšetriť hrubé črevo, čo podstupuje podľa údajov Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti dnes už viac ako 30 percent ľudí v cieľovej skupine 50 až 75-ročných. Prípadne skôr, od 40. roku života, ak sa už v rodine rakovina vyskytla. Pri žalúdku je to však komplikovanejšie.
Väčšina prípadov rakoviny žalúdka nespôsobuje v počiatočnej fáze žiadne ťažkosti, a preto sa na ňu často nemyslí. Zbystríme až pri nepríjemných pocitoch v oblasti brucha, pocite plnosti aj po malej porcii,
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.