Veľká správa o našom zdravotníctve. Prečo Slováci zomierajú zbytočne?

Šok za šokom. Tak by sa dal opísať stav človeka, ktorému stanovia ťažkú diagnózu a ktorý sa vzápätí ocitne ako pacient na bezútešných chodbách slovenských zdravotníckych zariadení. Nevľúdny personál, pleseň na stenách, nekonečné čakania na vyšetrenia či jedlo bez chuti sú alarmujúce sami osebe.

Nieto ešte s vedomím, že tento „škaredý zovňajšok“ je predovšetkým symptómom hlbokých problémov. A frustrácie, ktorú dokladá aj demisia ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Podala ju ako reakciu na stiahnutie reformy nemocníc. Reformy, ktorú si podľa slov odborníkov bez ohľadu na jej slabiny nemôžeme dovoliť neurobiť.

Kalavskej rozhodnutie svedčí o tom (a odborníci jej pritakávajú), že poslanci a s nimi celá krajina zase raz prepásli šancu na nevyhnutnú zmenu.

Čím to je, že slovenské zdravotníctvo sa desaťročia nedokáže pohnúť z miesta, a keď, tak maximálne rýchlosťou mastodonta? Je za tým naozaj len malicherné politikárčenie? A ako veľmi jeho neutešený stav súvisí s neutešeným zdravím Slovákov?

Uviaznutí na chvoste

Kým sa pustíme do diagnostiky zdravotníctva, najprv si zrekapitulujme, čím trpí slovenský národ a ako sa mu vodí v európskom kontexte. Pravdu povediac, viac než zle.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.