Ako škodia voľnopredajné lieky. Už štyri tabletky vám môžu ublížiť

Počas poslednej dovolenky na Novom Zélande som počas nakupovania v supermarkete uvažovala, kde nablízku môže byť lekáreň. Dôvod bol prostý – prechladla som.

A keď nádcha a kašeľ neustupovali ani po troch dňoch intenzívneho nasadenia zázvorového čaju s citrónom, cibule s medom a ďalších „babských“ liekov, rozhodla som sa porozhliadnuť po niečom silnejšom.

Teda, aby som bola presná, donútili ma k tomu náreky môjho manžela, ktorý po každom návale môjho suchého dusivého kašľa vystrúhal pohľad ranenej srnky a nástojčivo poznamenal: „Stále kašleš, čo s tým urobíme?"

​Ako som tak teda rytmicky pokašliavajúc blúdila pomedzi plné regály a rozmýšľala, čo kúpiť na večeru, zrazu ma zastavilo. Hneď vedľa drogériového tovaru sa týčilo niekoľko poličiek plných liekov – od klasických aspirínov a všemožných tabletiek proti bolesti cez pilulky na tráviace ťažkosti až po môj vytúžený sirup proti kašľu.

Zástancov prírodnej medicíny sklamem, pretože už prvá dávka zabrala takmer stopercentne. To však nie je pre tento článok podstatné (okrem toho, že mňa to, samozrejme, potešilo, pretože som mohla namiesto kašľa riešiť dovolenku). Poličky s tabletkami medzi regálmi s ovsenými vločkami či konzervovaným ovocím však našinca zvyknutého kupovať lieky iba v lekárni prekvapili.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.