Vedci skúšajú liečiť koronavírus liekmi proti HIV a AIDS

Pacientov z mesta Wu-chan zasiahnutých novým koronavírusom sa lekári v Pekingu pokúšajú liečiť prípravkami, ktoré sa často užívajú proti HIV a AIDS. Informovala o tom dnes americká stanica CNN s odvolaním sa na vyhlásenie pekinskej zdravotnícke komisie.

Pacientom, ktorí sa nakazili koronavírusom podávajú tri vybrané nemocnice prípravky lopinavir a ritonavir zo skupiny antivirotík. Táto liečba je súčasťou skúšobného programu nazvaného "Diagnóza a liečba pneumonitídy pre novú infekciu koronavírusu (skúšobná verzia)".

Podľa riaditeľa amerického Národného inštitútu alergií a infekčných chorôb (NIAID) Anthonyho Fauciho zatiaľ neexistuje proti koronavírusu žiadna preukázaná liečba.

​Fauci uviedol, že americký Národný ústav zdravia (NIH) pracuje na vakcíne proti novému koronavírusu. Upozornil však, že príprava prvých klinických testov si vyžiada niekoľko mesiacov, a očkovacia látka by preto mohla byť k dispozícii najskôr o rok. Podľa doktora Petera Hoteza z Baylorovej univerzity v Texase sa vývoju novej vakcíny venujú aj vedci v Texase, New Yorku a v Číne.

Nový typ koronavírusu sa objavil koncom minulého roka v Číne; šíriť sa začal z 11-milionového mesta Wu-chan v provincii Chu-pej. Podľa lekárov vyvoláva tento vírus ochorenie s príznakmi chrípky, ako je horúčka, kašeľ alebo problémy s dýchaním. Iba u niektorých pacientov vedie k rozvoju vírusového zápalu pľúc, ktorý môže vyústiť až do zlyhania dýchania.