Superbaktérie môžu zabiť desať miliónov ľudí ročne, tvrdí odborník

Ako sa vyvíja situácia s antibiotikami? Je už konečne v dohľade nová generácia?

Na to, aby sme sa priblížili k udržateľnému riešeniu v oblasti antibiotickej rezistencie, potrebujeme celý arzenál skutočne inovatívnych antibiotík, vrátane nových antibiotických skupín či tried, ideálne s novým mechanizmom účinku či novou chemickou štruktúrou. Je to najmä z dôvodu takzvanej krížovej rezistencie, prostredníctvom ktorej rezistentné baktérie vedia efektívne eliminovať účinnosť nového antibiotika príbuznej chemickej štruktúry.

A sú teda na obzore nejaké inovatívne antibiotiká?

Bližší pohľad na stav klinického a predklinického výskumu a vývoj antibiotík je desivý. Väčšina testovaných látok sú totiž práve akési modifikácie už existujúcich antibiotík, nespĺňajú kritériá inovatívnosti, sú limitované krížovou rezistenciou a vo svojej podstate neprinášajú zdravotným tímom riešenia na efektívnu liečbu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.