Príznaky rakoviny sa môžu objaviť dlho pred diagnózou, zistila štúdia

Prvé známky rakoviny sa môžu objaviť roky alebo dokonca desaťročia pred diagnózou. Podľa The Guardian to zistil najnovší výskum genetických mutácií, ktoré spôsobujú, že zdravé bunky sú malígne.

Zistenia založené na vzorkách z viac ako 2 500 nádorov a 38 typov rakoviny odhaľujú dlhšie očakávané okno možností, v ktorých by sa pacienti mohli potenciálne testovať a liečiť v najskorších štádiách choroby.

Práca sa uskutočnila ako súčasť projektu, ktorý je doteraz najkomplexnejšou štúdiou genetiky rakoviny.

„Mimoriadne je to, ako sa niektoré z genetických zmien vyskytli mnoho rokov pred diagnózou, dlho predtým, ako sa objavili akékoľvek ďalšie príznaky toho, že sa môže vyvinúť rakovina, a možno dokonca aj v zdanlivo normálnom tkanive,“ uviedol spoluautor výskumu Clemency Jolly z Inštitútu Francisa Cricka v Londýne.

„Odhalenie týchto vzorcov znamená, že by teraz malo byť možné vyvinúť nové diagnostické testy, ktoré zachytia príznaky rakoviny oveľa skôr,“ uviedol ďalší spoluautor Peter Van Loo. 

Objav, že zárodky rakoviny často vznikajú mnoho rokov predtým, ako sa objavia prvé príznaky, v najbližšom období nezmení skríning rakoviny. Poukazuje však na možnosť, že ohrozených by bolo možné nájsť oveľa skôr.

Štúdia odhalila, že približne polovica najskorších mutácií sa vyskytla iba v deviatich génoch, čo znamená, že existuje pomerne malý súbor bežných génov, ktoré slúžia ako spúšťače pre odchýlenie sa od zdravého vývoja k ceste k rakovine.

V budúcnosti bude možné takéto mutácie zachytiť pomocou takzvaných tekutých biopsií. Ide o genetické testy, ktoré zisťujú mutácie vo voľne plávajúcej DNA nesenej v krvi, čo môže naznačovať prítomnosť nádorov inde v tele.