Čo zaberá na koronavírus? Odpovedajú virológovia

Na nový koronavírus s názvom Covid-19 síce ešte neexistuje stopercentný liek, ale sľubné vyhliadky má niekoľko antivirotík účinných napríklad proti ebole či HIV.

Liek s českou stopou

Vedci na chorých otestovali látku remdesevir, ktorú pred niekoľkými rokmi vyvinula americká firma Gilead Sciences a na čele jej vedeckého tímu bol český rodák Tomáš Cihlář. Tá ukázala dobré účinky proti ebole, ale zistilo sa, že pomohla aj pacientom s novým koronavírusom.

Ide o látku, ktorá blokuje RNA polymerázu. „Tento liek v laboratórnych podmienkach zaberá voči relatívne širokému spektru RNA vírusov. Bol už testovaný aj voči koronavírusu MERS,“ informoval virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Oficiálne je už experimentálny remdesevir schválený na klinické testy v Číne.

„V Thajsku zase použili kombináciu látok lopinavir a ritonavir proti HIV spolu s oseltamivirom proti chrípke a pacientka infekciu Covid-19 prežila,“ uviedla virologička Tatiana Betáková pôsobiaca v SAV a na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.