Čo zaberá na koronavírus? Odpovedajú virológovia

Na nový koronavírus s názvom Covid-19 síce ešte neexistuje stopercentný liek, ale sľubné vyhliadky má niekoľko antivirotík účinných napríklad proti ebole či HIV.

Liek s českou stopou

Vedci na chorých otestovali látku remdesevir, ktorú pred niekoľkými rokmi vyvinula americká firma Gilead Sciences a na čele jej vedeckého tímu bol český rodák Tomáš Cihlář. Tá ukázala dobré účinky proti ebole, ale zistilo sa, že pomohla aj pacientom s novým koronavírusom.

Ide o látku, ktorá blokuje RNA polymerázu. „Tento liek v laboratórnych podmienkach zaberá voči relatívne širokému spektru RNA vírusov. Bol už testovaný aj voči koronavírusu MERS,“ informoval virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Oficiálne je už experimentálny remdesevir schválený na klinické testy v Číne.

„V Thajsku zase použili kombináciu látok lopinavir a ritonavir proti HIV spolu s oseltamivirom proti chrípke a pacientka infekciu Covid-19 prežila,“ uviedla virologička Tatiana Betáková pôsobiaca v SAV a na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.