Ako sa spriateliť s alergiou: Nádej prináša nová liečba

Štatistiky Európskej akadémie pre alergiu a klinickú imunológiu hovoria, že dnes trpí alergickou nádchou až 150 miliónov Európanov, najčastejšie za to môžu peľ a roztoče domáceho prachu. Do roku 2025 by mala podľa odhadov viac ako polovica obyvateľov starého kontinentu bojovať s nejakou formou alergie. Slovenské čísla prezradia, že ku koncu roku 2018 sa na astmu liečilo (teda presnejšie v ambulanciách bolo evidovaných) 111 652 pacientov, pričom v ambulanciách pneumológie a ftizeológie zaznamenali 11 545 nových pacientov s chronickými chorobami dolných dýchacích ciest s výnimkou astmy.

​Podľa ďalších údajov stúpol výskyt alergií za posledných sto rokov z pol percenta na zhruba štyridsať. A v na pohľad hrozivých číslach by sme mohli pokračovať, ale bolo by to zbytočné. Pretože, ak by sme použili slovník predvolebných kampaní niektorých politikov, nie je podstatné, či problémy vyratúvame, alebo aj chápeme a ponúkame riešenie. Tak sa poďme pozrieť na neraz okom neviditeľných „nepriateľov“ zblízka. A tiež na to, ako (a či) si s nimi vie súčasná veda a medicína poradiť.

Boj proti neškodnému nepriateľovi

Ak sme slovko nepriatelia dali do úvodzoviek, tak najmä preto, že pri väčšine alergií ide o látky, ktoré nášmu organizmu neškodia. Nie sú to vírusy ani nebezpečné baktérie, ktoré by sa snažili fungovanie ľudského tela rozvrátiť. Aj keď reakcie nášho imunitného systému svedčia neraz o opaku. Kým si bližšie posvietime na jednotlivé alergény, skúsme si najprv stručne predstaviť, čo sa za búrlivými reakciami na ne skrýva.

„Alergia – to je čisto imunologický pojem. Intolerancia je enzýmový defekt,“ vysvetlil pre HN imunológ a alergiológ Boris Hruškovič. „Ak máme málo enzýmu, ktorý rozkladá napríklad mliečny cukor, laktózu, máme laktózovú intoleranciu. Enzým nie je v dostatočne výkonnej forme v čreve. Ale alergia je reakcia imunitného systému na niečo. Problém je však v tom, že napríklad alergia aj intolerancia v čreve môžu spôsobovať identické príznaky,“ prízvukuje lekár.

Náš imunitný systém je vo svojej komplexnosti dokonalý a omylný súčasne. Jeho dokonalosť spočíva v tom, že ak funguje správne, tak v podstate akúkoľvek cudzorodú látku, ktorá sa do organizmu dostane, veľmi rýchlo rozpozná. A rovnako promptne sa vie rozhodnúť, ako s ňou naložiť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.