Trik proti koronavírusu, ktorý má stále zmysel. Umývajte si ruky dokonale ako profík

Server Technet.cz preložil oficiálne odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. Základná hygiena rúk je odborníkmi citovaná ako dobrý spôsob, ako spomaliť šírenie vírusov - vrátane koronavírusu alebo sezónnej chrípky.

Vírusy sa totiž šíria kvapôčkovou infekciou. Ak vám niekto priamo nekýchne do tváre, sú práve vaše ruky možnou cestou, ako sa kvapôčky s vírusom nakoniec dostanú na vašej sliznice.

Preto prakticky všetci odborníci odporúčajú, aby ľudia venovali zvýšenú pozornosť hygiene rúk. To znamená umývať si ruky mydlom alebo dezinfikovať ich roztokom na báze alkoholu.

Väčšina ľudí však umývanie rúk odbije rýchlejšie, než je odporúčaných 40 až 60 sekúnd. Pozrite sa teda, ako má podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vyzerať správne umývanie rúk:

​(Tento návod si môžete stiahnuť vo verzii PDF a ďalej ho šíriť pod licenciou CC.) Metóda umývania rúk je navrhnutá tak, aby ste postupne vyčistili celý povrch rúk.

Táto metóda je dokonca ešte účinnejšia ako dlho odporúčaná americká metóda. Trvá síce v priemere o 15 percent dlhšie, ale podľa štúdie z roku 2016 viedla k významnejšiemu zníženiu počtu nájdených baktérií.

Pozor na palce, chrbát ruky a špinu za nechtami

Predovšetkým medzery medzi prstami, chrbty rúk, špičky prstov a palca bývajú obvykle zanedbané. Metóda preto zároveň obsahuje orientačnú dobu umývania, aby ľudia vedeli, že nemajú proces uponáhľať.

Oproti „nedbalému“ umytiu rúk je odporúčaná dôkladná metóda nariadená predovšetkým zdravotnému personálu.

Lepšia hygiena rúk výrazne znižuje šancu, že sa v nemocnici budú šíriť patogény (pozri správu WHO z roku 2009). Rovnaký postup je však odporúčaný pre každého, kto chce mať ruky čisté a zabrániť prenosu infekcie.

Kedy si umývať ruky a kedy ich dezinfikovať?

Nie je až také dôležité, koľkokrát denne si umývate ruky. Ide predovšetkým o to, aby ste si ich umývali/dezinfikovali prinajmenšom v tých momentoch, kedy je to podstatné pre zabránenie šírenia infekcie:

  • po návšteve toalety
  • pred jedlom a prípravou jedla
  • pred a po kontakte s chorým
  • po smrkaní, kýchaní, kašľaní
  • po výmene plienok
  • pred tým, než sa rukou dotýkate svojej tváre

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že ruky si môžete buď umývať mydlom a vodou, alebo si ich dezinfikovať. Čo sa týka eliminácie vírusov, je najistejšie využiť dezinfekciu na báze alkoholu (tekutú či vo forme gélu). Návod na správnu dezinfekciu rúk je podobný tomu na umývanie rúk. Chýba utieranie - dezinfekcia má v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd uschnúť:

Zdroj: predloha

​Kým dezinfekcia vírusy a baktérie zabíja, umývanie rúk ich zmýva. Preto je umývanie rúk dostatočné, po dôkladnom umývaní rúk už nie je potrebné aplikovať dezinfekciu. Dezinfekcia je vhodná tam, kde je potrebné ušetriť čas alebo kde nie je dôkladné umytie rúk možné.