Trik proti koronavírusu, ktorý má zmysel. Umývajte si ruky dokonale ako profík

Server Technet.cz preložil oficiálne odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. Vytlačte si návod a vyveste ho doma alebo v práci pri umývadle.

Základná hygiena rúk je odborníkmi citovaná ako dobrý spôsob, ako spomaliť šírenie vírusov - vrátane koronavírusu COVID-19 alebo sezónnej chrípky.

Vírusy sa totiž šíria kvapôčkovou infekciou. Ak vám niekto priamo nekýchne do tváre, sú práve vaše ruky možnou cestou, ako sa kvapôčky s vírusom nakoniec dostanú na vašej sliznice.

Preto prakticky všetci odborníci odporúčajú, aby ľudia venovali zvýšenú pozornosť hygiene rúk. To znamená umývať si ruky mydlom alebo dezinfikovať ich roztokom na báze alkoholu.

Väčšina ľudí však umývanie rúk odbije rýchlejšie, než je odporúčaných 40 až 60 sekúnd. Pozrite sa teda, ako má podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vyzerať správne umývanie rúk:

​(Tento návod si môžete stiahnuť vo verzii PDF a ďalej ho šíriť pod licenciou CC.)

Metóda umývania rúk je navrhnutá tak, aby ste postupne vyčistili celý povrch rúk.

Táto metóda je dokonca ešte účinnejšia ako dlho odporúčaná americká metóda. Trvá síce v priemere o 15 percent dlhšie, ale podľa štúdie z roku 2016 viedla k významnejšiemu zníženiu počtu nájdených baktérií.

Pozor na palce, chrbát ruky a špinu za nechtami

Predovšetkým medzery medzi prstami, chrbty rúk, špičky prstov a palca bývajú obvykle zanedbané. Metóda preto zároveň obsahuje orientačnú dobu umývania, aby ľudia vedeli, že nemajú proces uponáhľať.

Oproti „nedbalému“ umytiu rúk je odporúčaná dôkladná metóda nariadená predovšetkým zdravotnému personálu.

Lepšia hygiena rúk výrazne znižuje šancu, že sa v nemocnici budú šíriť patogény (pozri správu WHO z roku 2009). Rovnaký postup je však odporúčaný pre každého, kto chce mať ruky čisté a zabrániť prenosu infekcie.

Kedy si umývať ruky a kedy ich dezinfikovať?

Nie je až také dôležité, koľkokrát denne si umývate ruky. Ide predovšetkým o to, aby ste si ich umývali/dezinfikovali prinajmenšom v tých momentoch, kedy je to podstatné pre zabránenie šírenia infekcie:

  • po návšteve toalety
  • pred jedlom a prípravou jedla
  • pred a po kontakte s chorým
  • po smrkaní, kýchaní, kašľaní
  • po výmene plienok
  • pred tým, než sa rukou dotýkate svojej tváre

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že ruky si môžete buď umývať mydlom a vodou, alebo si ich dezinfikovať. Čo sa týka eliminácie vírusov, je najistejšie využiť dezinfekciu na báze alkoholu (tekutú či vo forme gélu). Návod na správnu dezinfekciu rúk je podobný tomu na umývanie rúk. Chýba utieranie - dezinfekcia má v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd uschnúť:

Zdroj: predloha

​Kým dezinfekcia vírusy a baktérie zabíja, umývanie rúk ich zmýva. Preto je umývanie rúk dostatočné, po dôkladnom umývaní rúk už nie je potrebné aplikovať dezinfekciu. Dezinfekcia je vhodná tam, kde je potrebné ušetriť čas alebo kde nie je dôkladné umytie rúk možné.

Vyrobte si sami doma dezinfekciu, radí WHO

Svetová zdravotnícka organizácia okrem toho ponúka návod na prípravu dezinfekčného gélu, aby ste ho nemuseli zložito zháňať v obchodoch, píšu Lidovky.cz

K príprave bude potrebné dobre vyčistená nádoba s ryskou a uzáverom, injekčná striekačka, litrová fľaša čistého alkoholu (96-percentný etanol alebo 99,8-percentný izopropylalkohol), 3-percentný peroxid vodíka a glycerol (známy tiež ako glycerín). Všetko by malo byť bežne dostupné v drogériách či lekárňach. Hodiť sa môžu tiež ochranné rukavice, nie sú ale nevyhnutné.

Príprava začína
Na začiatku je potrebné vziať čistú nádobu, kde je vyznačená hladina jedného litra a naliať do nej 830 mililitrov alkoholu.

Potom pomocou pripravenej striekačky naberte 42 mililitrov peroxidu vodíka, pridajte ho do alkoholu a všetko poriadne premiešame.

Zostáva ešte pridať 15 mililitrov glycerolu, čo nepôjde úplne ľahko, glycerol má veľkú hustotu. Ale ešte než začnete, už použitú striekačku pre istotu sterilizujte prevarenou vodou.

Následne teda naberte 15 mililitrov glycerolu a pridajte ho do nádoby k alkoholu a peroxidu vodíka. Všetko dôkladne uzatvorte a potom premiešajte.

Potom už zostáva len celý obsah doliať do výšky 1 litra vychladenou prevarenou vodou a znovu zamiešať.

Pre čo najlepší možný výsledok je najlepšie vyrobený dezinfekčný gél nechať tri dni uzavretý odstáť a potom ho môžete bez strachu používať.