Ako teplo ničí koronavírus? Epidémia do leta odznie, hovorí virológ pre HNtelevíziu

„Obávať sa musí každý človek, lebo neviete, kde sa stretnete s infikovanými kvapôčkami, ale rozhodne z toho nerobím paniku,“ odpovedal v HN Televízii virológ z Učenej spoločnosti Slovenska Fedor Čiampor na otázku, či sa sám obáva nákazy novým koronavírusom.

Potvrdil aj to, že existuje súvislosť medzi teplotou ovzdušia a šírením tohto vírusu.

„Niektoré infekčné choroby sú sezónne, ako napríklad chrípka. Epidémie chrípky sa objavujú v zimných mesiacoch, dôvodom je, že vírusy sa lepšie prenášajú v kvapôčkach v chladnom období. Akonáhle teplota v prírode stúpa nad 20 stupňov, kvapôčky rýchlo vyschnú, vírus zahynie. S jarnými a letnými mesiacmi teda obyčajne tieto sezónne infekcie prenášané kvapôčkami zaniknú,“ uviedol.

To, že sa niektoré prípady objavili aj v Austrálii či na Novom Zélande, kde je teplo, si vysvetľuje tým, že nákazu tam už priniesli ľudia, ktorí sa nakazili v iných krajinách.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.