Japonský liek na chrípku zaberá na Covid-19, tvrdia Číňania. Nefunguje pri ťažších prípadoch

Japonský liek, ktorý sa používa hlavne na bežnú chrípku, podľa čínskych zdravotníckych úradov výborne funguje aj proti ochoreniu Covid-19 spôsobeným novým typom koronavírusu.

Podľa čínskeho ministerstva vedy liek favipiravir, známy tiež ako avigan, vykazuje výsledky u pacientov vo Wu-chane a Šen-čene.

"Má vysoký stupeň bezpečnosti a je jasne efektívny počas liečby," povedal na adresu prípravku člen vedenia ministerstva Čang Sin-min.

Rýchlejší účinok

Pacienti, ktorým sa podával, prestali vykazovať príznaky choroby po zhruba štyroch dňoch, zatiaľ čo bežný priemer je 11 dní.

Röntgenové snímky pľúc navyše ukázali zlepšenie u 91 percent pacientov. Celkom zatiaľ favipiravir lekári využili na 340 ľuďoch.

Výrobca, japonská spoločnosť Toyama Chemical z koncernu Fujifilm, odmietla slová čínskych úradov pre The Guardian komentovať. Akcie firmy ale aj vďaka pochvale zo strany Číny vyleteli za deň o viac ako štrnásť percent.

Lekári v Japonsku využívajú favipiravir pre klinické štúdie liečby choroby Covid-19. Podávajú ho pacientom s miernymi až strednými príznaky s nádejou, že sa koronavírus v tele nebude rozmnožovať.

Nefunguje pri ťažkých prípadoch 

Japonské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že liek nefunguje dobre u pacientov s ťažkými príznakmi choroby.

"Dali sme ten liek asi 70 alebo 80 ľuďom, ale zdá sa, že nefunguje tak efektívne v prípadoch, keď už sa vírus v tele rozšíril," uviedol zdroj z ministerstva.

Podobné obmedzenia podľa The Guardian majú aj antivirotiká, ktorá sa bežne podávajú pacientom s HIV - lopinavir a ritonavir.

V roku 2016 japonská vláda napríklad dodala favipiravir do Guiney, kde mal pomôcť bojovať s epidémiou eboly.

K prípadnému nasadeniu proti Covid-19 by liek potreboval plné požehnanie zo strany japonskej vlády, vzhľadom na to, že pôvodne ide o liek na chrípku.