Pozrite si vo videonávode, ako správne nosiť rúško

Všetci už by sme mali mať aspoň nejaké rúško, či už jednorázové, alebo také, ktoré môžete nosiť opakovane, hoci po domácky ušité. Vieme však, ako ho máme nosiť?

Poťahovať za prednú časť rúška, keď ho máte na sebe, je zle, uvádza server iDNES.cz.

„Predná časť rúška môže byť zdrojom infekcie baktérií, ktoré sa na nej môžu uchytiť. Ak sa jej dotknete, hoci náhodne, mali by ste si hneď umyť ruky,“ nabáda inštruktážne video WHO.

Ako rúško nasadiť? „Nájdite na hornej časti kovový pásik, dajte túto časť na chrbát svojho nosa a utesnite. Gumičky alebo šnúrky upevnite za hlavu, uistite sa, že rúško zahaľuje váš nos, ústa aj bradu. Keď masku používate, nedotýkajte sa jej, siahajte len na elastické gumičky alebo šnúrky za hlavou,“ radí WHO.

Rovnaký postup platí, ak máte rúško z plátna či bavlny.

„Pri skladaní masky sa opäť nedotýkajte prednej časti, môže byť kontaminovaná. Zložte rúško a vyhoďte do uzavretého koša na odpadky. Ruky si umyte alkoholom alebo mydlom a vodou. Umývanie rúk by malo nasledovať aj potom, keď sa náhodne dotknete prednej časti masky,“ upozorňujú zdravotníci. Ak vaše rúško zvlhne, nahraďte ho novým, suchým a jedno rúško nikdy nepoužívajte dvakrát.

Rovnakým spôsobom skladajte aj látkové rúška, ktoré miesto v odpadkovom koši skončí v práčke. „Pred opakovaným použitím rúška je vhodné dať ich do veľmi horúcej vody, vyvariť, alebo vyprať a dať do sušičky, kde je vyššia teplota, prípadne následne ešte vyžehliť. Dobrý spôsob dekontaminácie rúška je tiež naparovacou žehličkou,“ radí epidemiológ Rastislav Maďar.

K novému koronavírusu zatiaľ ešte nie sú spoľahlivé údaje pokiaľ ide o jeho schopnosť prežiť vo vonkajšom prostredí v reálnom živote mimo ideálne laboratórne podmienky, ale také vysoké teploty však podľa neho s veľkou istotou neprežije. Po naparení je nutné počkať s nasadením rúška do vyschnutia. Keď je vlhké, znižuje to jeho ochranný účinok.