Strážcovia a ničitelia imunity. Takto si naštartujete obranný systém organizmu

Keby nám nefungoval imunitný systém, veľmi rýchlo by sme prestali existovať. Denne totiž náš organizmus ohrozujú tisícky rôznych podnetov okrem iného v podobe baktérií, vírusov či iných mikroorganizmov.

Ak by si naše telá v priebehu evolúcie nevybudovali dômyselný systém na rozoznávanie a vyhodnocovanie rizík a na ich následnú likvidáciu, neuspeli by sme v boji o prežitie na tejto planéte.

Dnes disponujeme zložitým komplexom navzájom prepojených systémov, ktoré na jednej strane ponúkajú účinnú a rýchlu reakciu v prípade problémov, na druhej strane sa v tomto súkolesí môže tiež relatívne ľahko niečo pokaziť.

Kým sa pozrieme na to, ako si dobrú imunitu vybudovať, posvieťme si aspoň stručne na to, čo ju tvorí a ako funguje.

Armáda v nás

Prirovnanie k armáde nie je náhodné, pretože aj náš imunitný systém tvorí niekoľko stupňov s rozličným poslaním. Máme v ňom tiež radových vojakov, záložníkov, ženistov, ako aj spojárov a dôstojníkov, ktorí toto vojsko organizujú.

A náš imunitný systém je tiež schopný obrany aj útoku. Tvoria ho predovšetkým rôzne druhy imunitných buniek, z ktorých každá sa špecializuje na niečo iné. Asi všetci poznáme biele krvinky alebo leukocyty, ktoré sú tým hlavným vojskom bojujúcim proti rôznym patogénom. Delia sa na niekoľko skupín.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.