Strážcovia a ničitelia imunity. Takto si naštartujete obranný systém organizmu

Keby nám nefungoval imunitný systém, veľmi rýchlo by sme prestali existovať. Denne totiž náš organizmus ohrozujú tisícky rôznych podnetov okrem iného v podobe baktérií, vírusov či iných mikroorganizmov.

Ak by si naše telá v priebehu evolúcie nevybudovali dômyselný systém na rozoznávanie a vyhodnocovanie rizík a na ich následnú likvidáciu, neuspeli by sme v boji o prežitie na tejto planéte.

Dnes disponujeme zložitým komplexom navzájom prepojených systémov, ktoré na jednej strane ponúkajú účinnú a rýchlu reakciu v prípade problémov, na druhej strane sa v tomto súkolesí môže tiež relatívne ľahko niečo pokaziť.

Kým sa pozrieme na to, ako si dobrú imunitu vybudovať, posvieťme si aspoň stručne na to, čo ju tvorí a ako funguje.

Armáda v nás

Prirovnanie k armáde nie je náhodné, pretože aj náš imunitný systém tvorí niekoľko stupňov s rozličným poslaním. Máme v ňom tiež radových vojakov, záložníkov, ženistov, ako aj spojárov a dôstojníkov, ktorí toto vojsko organizujú.

A náš imunitný systém je tiež schopný obrany aj útoku. Tvoria ho predovšetkým rôzne druhy imunitných buniek, z ktorých každá sa špecializuje na niečo iné. Asi všetci poznáme biele krvinky alebo leukocyty, ktoré sú tým hlavným vojskom bojujúcim proti rôznym patogénom. Delia sa na niekoľko skupín.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.