Koronavírus? Ľudia hľadajú vinníka, a to je chyba. Psychiater prezradil, čo ho hlboko znepokojuje

Koronavírus nás doslova uväznil v našich bytoch. Lekári aj politici nám odporúčajú, aby zostali doma a izolovali sa. No a v ľuďoch postupne rastie napätie a strach. O týchto pocitoch sme sa v HNtelevízii rozprávali s psychiatrom Jánom Ballxom. 

Stále, aj v týchto ťažkých dňoch ordinujete? 
Áno. Práve teraz ste ma zastihli na ceste do ambulancie, takže som v trošku improvizovaných podmienkach. 

S čím k vám aktuálne prichádzajú vaši pacienti? Sú to typické problémy, ako po zvyšku roka, alebo sú dnešné dni úplne iné? 
Určite sú iné. Už niekoľko týždňov je ovplyvnených tým, čo sa deje vo svete. Mám malú ambulanciu a pracujem s menším počtom pacientov, takže často badám kumulatívny efekt. Mnohí boli vopred objednaní, pracujem s nimi dlhodobo a vidím istú kontinuitu. No vidím aj nárast potreby psychologickej pomoci a podpory, ktorú teraz potrebujeme. 

Prečo sa podľa vás ľudia tak veľmi boja. Strach je asi prirodzenou reakciou na to, čo sa teraz deje. 
Podľa mňa strach nie je prirodzenou reakciou, ktorá by bola oddelená od prostredia. Je to reakcia, ktorá nás môže často aj chrániť. No mali by strach vnímať v súvislosti s tým, čo sa nám deje vo vzťahoch, v prostredí, v spoločnosti. Myslím si, že najväčším zdrojom odôvodneného strachu je situácia, v ktorej sa momentálne nachádzame. Každý človek to zvláda inak. Mám pacientov s panickou poruchou a depresiou. Tento podiel katastrofy, ktorý sme doteraz nemali šancu zažiť, je nebývalý. Bude chvíľu trvať, kým si naozaj uvedomíme, čo sa naozaj deje. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.