Hrozba v tele menom zápaly. Pozrite sa, ako sa im vyhnúť

Chcel by som raz v živote napísať knihu, ktorá by bola taká dobrá a silná, že by upútala človeka postihnutého zápalom okostice. Túto vetu vraj vyslovil známy spisovateľ Karel Čapek a smutným paradoxom je, že tohto nesmierne talentovaného človeka tiež zabil zápal. Nie však okostice, čiže akéhosi obalu kosti, ale zápal pľúc.

Jednému aj druhému sa budeme ešte bližšie venovať, isté je však jedno. Na to, aby ste prekonali také bolestivé procesy, aké so sebou vážne zápaly prinášajú, potrebujete obvykle niečo silnejšie ako dobrú knihu. Respektíve kniha, film alebo pieseň musia mať naozaj mimoriadne kvality, aby ich dokázali prekonať.

A prečo začíname takto nadnesene? Pretože ako pred časom v rozhovore pre HN magazín poznamenal dermatovenerológ Juraj Hegyi z Inštitútu klinickej a experimentálnej dermatovenerológie, „zápal ako taký je v medicíne skôr už filozofická otázka“.

Aj keď nádejní lekári by s ním možno celkom nesúhlasili, keďže v publikácii Patofyziológia, ktorá sa používa aj ako učebný materiál pri štúdiu medicíny, je kapitole o zápaloch venovaných tristopäťdesiat strán.

Čo sa teda za týmto zložitým procesom skrýva? Kedy a ako nás zápaly ohrozujú a v čom môžu byť nápomocné?

Nebezpečný ochranca

Už odpoveď na otázku, či nám zápal škodí alebo pomáha, nie je celkom jednoznačná. Aj keď, ako pre HN magazín naznačil Martin Hrubiško z Alergiologicko-imunologickej ambulancie Onkologického ústavu sv. Alžbety, jeho prvotnou funkciou je ochrániť nás a upozorniť na to, že sa v našom organizme niečo deje. Bez tejto odozvy by sme totiž neprežili.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.