Úplný blackout Slovenska? Toto si myslia epidemiológovia o Matovičovom pláne

Premiér Igor Matovič v posledných dňoch opakovane hovorí o možnosti, že by pre Slovensko rýchlym riešením koronavírusovej epidémie mohol byť "blackout". Teda vyhlásenie výnimočného stavu, kedy by veľká väčšina obyvateľov nemohla vôbec vychádzať zo svojich domovov. Tento scenár by podľa neho uchránil ekonomiku od dlhodobého strádania, ktoré ju inak kvôli nákaze čaká.

​Včera premiér tiež vyhlásil, že sú preňho v tomto smere podstatné najmä názory epidemiológov a hygienikov.

HN Science preto oslovili slovenských epidemiológov s otázkou, či by sa malo pokračovať v už zavedených opatreniach a čo si myslia o "blackoute".

„Podľa môjho názoru, aj podľa informácií z iných krajín, kde epidémia prebieha, je vhodné pokračovať vo všetkých doposiaľ zavedených opatreniach, ktoré minimalizujú pohyb a združovanie ľudí a šírenie infekcie - pretrvávajúce uzatvorenie všetkých škôl a väčšiny prevádzok, s tým, že budú otvorené len tie naozaj nevyhnutné, vyžadovanie nosenia rúšok (alebo šatiek) na verejnosti,“ povedala Alexandra Bražinová, epidemiologička, ktorá pôsobí na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave aj na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva SR.

Uviedla, že určite nie je vhodné uvoľňovať pravidlá a otvárať ďalšie typy predajní. „Najbližšie týždne musíme vydržať disciplinovane, čo najviac sa zdržiavať doma s tým, že do práce chodia len tí, u ktorých je to naozaj nevyhnutné. Každý človek, čo sa pohybuje medzi inými ľuďmi, zvyšuje riziko šírenia infekcie.“

To, kedy by pri súčasných opatreniach mohol nastať u nás vrchol epidémie, odhadujú analytici podľa zahraničných teoretických modelov, ktoré boli použité na viaceré krajiny. "Tam je však veľmi ťažké to, čo všetko treba brať do úvahy, čiže reštrikčné opatrenia, ktoré sme tu už zažili, samozrejme ovplyvňujú situáciu. Pokiaľ viem, tak posledný model, ktorý hovorí o vrchole v polovici júla, už bral do úvahy aj tieto opatrenia. Ja s nimi teoreticky súhlasím, ale v praxi je to ovplyvnené množstvom faktorov, nedá sa teda presne odhadnúť, nakoľko reštrikcia u nás zafungovala a nakoľko sme epidémiu zbrzdili,“ vyjadrila sa odborníčka k otázke predpokladu vrcholu epidémie na Slovensku.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.