Prečo je ťažké vyvinúť účinnú vakcínu? Vysvetľujú vedci

Nový koronavírus SARS-CoV-2 úzko súvisí s vírusom SARS-CoV-1, ktorý od roku 2002 do roku 2003 infikoval zhruba 8 000 ľudí. Pri ňom sa vedci snažili vyrábať vakcíny u zvierat vrátane opíc, ale nefungovali veľmi dobre.

Skúsili teda to, čo by podľa nich mohlo zabrať, a to pomocou povrchového proteínu vírusu. Ani to však neprinieslo želaný účinok.

Pac-Man ako návnada

Preto zatiaľ nebola vyvinutá úspešná vakcína proti žiadnemu koronavírusu. „To naznačuje, že to môže byť ťažké, ale ešte to nie je isté,“ uviedol v rozhovore pre americký server Salon biológ William Haseltin, známy svojou prácou v boji proti epidémii HIV či proti antraxu.

A vysvetlil prečo. Veľa prírodných infekcií sa prejavuje spôsobom, na ktorý telo reaguje, ale vírusu neškodí.

„V podstate teda nahodia veľa návnady a tá chráni najcitlivejšiu časť, ktorá sa musí pripojiť k povrchovému receptoru. Predstavte si to ako Pac-Mana z počítačovej hry, ten drží časť, ktorá sa chystá chytiť receptora. Vonkajšie strany vírusu môžu byť nejasné, to predstavuje imunitný systém a pre imunitný systém je ťažké vidieť do úst Pac-Mana. Veľa vírusov používa tento trik. Vytvoríte si síce veľa protilátok, ale nezabránia vírusu v preniknutí do vášho tela.“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.