Ako nás zmení kríza? Psychológ aj o tom, čo ho na Slovákoch prekvapilo

Dezinformácie typu, že vírus vznikol ako biologická zbraň, určite nepomáhajú a len podporujú paranoju u tých ľudí, ktorí veria konšpiráciám. Podľa klinického psychológa a psychoterapeuta Gabriela Hrustiča sa tiež dá predpokladať, že sa počas tohto obdobia vo veľkom deje domáce násilie.

Ako podľa vás zatiaľ súčasnú situáciu zvládajú ľudia na Slovensku? Sú zodpovední?

Tá zodpovednosť tu je rozhodne vidieť. Patríme medzi krajiny, ktoré prijali veľmi rýchlo opatrenia, ako minimalizovať stretávanie sa a voľnejší pohyb a ľudia to pomerne dobre akceptujú. Som prekvapený, že vedia prijímať aj prísnejšie opatrenia s rešpektom a pokorou, otázne je, ako to bude pokračovať, keď sa bude karanténa naťahovať nie na týždne, ale mesiace. Tam už očakávam, že to bude pre nich ťažšie úplne akceptovať a tie pravidlá sa budú porušovať. 

V tomto kritickom období sa v súvislosti s koronavírusom hovorí aj o šíriacej sa panike. Môžete však vysvetliť rozdiel medzi obyčajným strachom a panikou?

O panike by som v tomto prípade nehovoril. Panika je prehnaná úzkostná reakcia, v klinickej psychológii o nej hovoríme napríklad v súvislosti s panickým záchvatom, keď človeka náhle prestúpi intenzívny strach a začne sa báť o život, a ktorý býva vždy doprevádzaný silnou somatickou reakciou ako napríklad búšenie srdca, tlak na hrudníku či nevoľnosť. To, čo sa teraz deje, je strach a zvýšený stres, u ľudí to zvýrazňuje úzkostné prežívanie, ako také.

Čiže napríklad hromadné vykupovanie potravín či liekov nie je prejavom paniky?

Nie, keď si predstavíte skupinovú paniku, tak to je vtedy, keď ľudia náhle prežívajú pocit ohrozenia, napríklad pri masovej streľbe, kedy reagujú vysoko afektívne so zníženou mierou racionálneho uvažovania a len hľadajú spôsob, ako prežiť. Čiže je to veľmi krátka, rýchla a intenzívna afektívna reakcia, ktorá má človeku pomôcť rýchlo reagovať a prežiť, lebo čas na zdĺhavé premýšľanie nie je. Aj teraz sa však môžu objaviť momenty paniky, napríklad pri nákupoch, keď chýba toaletný papier a ľudia sa oňho začnú biť – ako sme to videli z médií. Nakupovanie na dlhšie obdobie a robenie si zásob by som aktuálne panikou nenazýval – a ak človek nakupuje aj prehnane veľa, je to skôr dôsledkom úzkostného prežívania a z neho plynúceho zabezpečovacieho správania. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.